Jaro už konečně ovládlo naše zahrady, zmizela zimní šeď a tráva se začíná zelenat v plné kráse. Nebude to dlouho trvat a přijde čas na první sečení. To by mělo být doprovázeno tzv. vertikutací, po které trávník chytne svůj druhý dech, celkově ožije a jeho pookřání bude na první pohled znát.
Vertikutace je jednoduše proces, kdy dochází k prořezávání trávníku a vrchní vrstvy půdy, odstranění zplstnatělých trsů staré trávy, plevelů, mechů a dalších nežádoucích travních zbytků, které nepropouští do půdy živiny, zadržují vodu a trávník dusí. Vertikutací se zlepší příjem vzduchu, živin i vláhy a tím i celkové prokořenění trav.
Jarní vertikutace - proč je nezbytná?
Vertikutace by měla být nezbytnou součástí jarní, ale také podzimní péče o trávník. Jde o šetrné nařezávání travních drnů, při kterém dochází k odstranění plevelů, mechů a odumřelých částí rostlin. Tráva tak projde provzdušněním a určitou celkovou očistou, která mu jednoznačně prospěje a připraví jej na novou sezónu. Pomocí vertikutačních nožů se při tomto procesu přesekají travní výběžky, a tím se podpoří tvorba růstu nových výhonků, zvětšuje se tak kořenový systém, travní porost se lépe dostává k živinám, rovnoměrně houstne a my se tak vyhneme vzniku nevzhledných holých míst v travním porostu. Vertikutace také zabraňuje dalšímu nekontrolovanému šíření plevele a chrání porost před houbovými chorobami.
Jak a kdy se vertikutace trávníku provádí?
Vetikutace by se měla, jak zmíněno, provádět dvakrát v roce, tedy v jarních a podzimních měsících. Vertikutace má smysl pouze u dobře zakořeněného trávníku, u nově vyseté trávy s ní počkejte nejdříve třetí rok po výsevu, jinak by se tráva mohla lehce vytrhat. Vertikutaci neprospívá ani příliš mokrá půda, například po vydatnějších deštích, i to vede ke snadnému a nežádoucímu vytrhání trávy spolu s plevelem. Správná hloubka prořezání je 3 mm, u divokých trávníků maximálně 5 mm. Po proceduře je vhodné trávník ošetřit křemičitým pískem, dobře zalít, podle potřeby doplnit travní semeno, a nakonec vhodné hnojivo. Zalévání je po vertikutaci skutečně nutné nezanedbávat, trávník má tendenci vysychat.
Sucho nás letos trápí už od jara. Co dělat, aby trávník zůstal zdravý?
Vertikutátor – jaký vybrat pro váš typ zahrady?
Vertikutace se může provádět ručně, nebo s pomocí mechaniky. Na docela malou zahrádku vám dobře postačí vertikutační hrábě. Říká se jim také hrábě provzdušňovací a seženete je v široké nabídce každého centra pro zahradu a kutily. Na středně velké zahrady budou stačit lehké a snadno ovladatelné elektrické vertikutátory nenáročné na údržbu. Na větší zahradu už se vám bude hodit větší a výkonnější vertikutátor, s benzinovým pohonem. Vertikutátor by měl mít také dostatečně velký sběrný koš na travní odpad.
Ošetření trávníku pro vertikutaci
Jak už jsme zmínili, trávník po procesu vertikutace potřebuje ošetření. Po samotné vertikutaci bude vypadat trochu poničeně a nevzhledně, není se ale třeba znepokojovat, porost se rychle zotaví a obnoví. Po skončení procedury sebereme či shrabeme všechny zbytky trávy a plevele, pokud to za nás neudělal sběrný koš vertikutátoru. Poté provedeme zmíněné pískování a dosev, trávník přihnojíme a důkladně zavlažíme. Trávník velmi rychle zregeneruje a bude vidět, že mu naše péče prospěla.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutetrstock