zpět

Zařizujete obývák? Vyzkoušejte pár praktických tipů

Na začátku je radost, že jste do obývacího pokoje sehnali krásný nábytek, obří televizi, skulptury, vázy, taburetky a bůhvíco dalšího. Na konci pak zklamání, protože váš nový obývák připomíná spíš skladiště než příjemné a pohodové místo pro celou rodinu. Co s tím?

Při zařizování obývacího pokoje lidé velmi často zapomínají na jeden důležitý fakt, a tím je velikost a dispozice místnosti. Nemáme teď ani tak na mysli to, že by si nevyměřili velikost obývací stěny nebo neodhadli prostor pro sedačku, jako spíš skutečnost, že existuje takzvaný pochozí prostor, neboli plocha, kterou procházíte místností, aniž byste přitom vráželi do okolo stojícího nábytku. Půl metru široká ulička se v číselném znázornění může zdát dostatečně veliká. Ve skutečnosti v ní ale může mít korpulentnější jedinec problém se otočit. Nedostatek životního prostoru pak snadno vyvolá stísněný pocit, který lehce vede k tomu, že se z vašeho obýváku stane parádní pokoj, kam budete chodit jenom při výjimečných příležitostech a ještě z donucení.

Méně je někdy více

Stará pravda, která platí také při zařizování interiéru. Out jsou kompaktní stěny ode zdi ke zdi a od podlahy ke stropu, jež vytvářejí lehce ponurou atmosféru, a to obzvlášť v malých panelákových bytech. Není proto divu, že trendem posledních let se staly jednoduché variabilní moduly, se kterými si lze pohrát, postavit je ke stěně, zavěsit na zeď anebo pořídit jako rohové kousky. Pokud teď přemítáte nad tím, jak se vám do těch pár skříněk vejde obsah stávajícího obýváku, zrevidujte vše zbytečné, na co jste nesáhli alespoň čtvrt roku. Využíváte například rotoped, který zabírá důležité centimetry? Samozřejmě neplatí odpověď, že slouží jako věšák, což v mnoha domácnostech není nic neobvyklého. Buďte k sobě kritičtí, nechlácholte se sliby, že zítra začnete cvičit a kolo uskladněte do sklepa nebo do komory. A co vázičky, sošky, rámečky s fotografiemi, vzpomínky z dovolených, kupičky starých časopisů na skříňkách a spousta dalších zbytečností, na něž se jenom práší? Poznáváte svůj obývák? V tom případě si pořiďte pár krabic, do kterých uložte fotky a vzpomínky z cest a zbytek nemilosrdně vyhoďte. Uvidíte, jak se vám v takto vyčištěném pokoji bude mnohem lépe dýchat.

Vyhrajte si s barvami

Při výběru barvy obývací stěny vycházejte nejenom z velikosti obývacího pokoje, ale také se řiďte barvou podlahy. Platí, že do menšího interiéru patří světlejší obývací stěna a naopak. Jestliže máte světlou podlahu, měli byste vybírat nábytek v tmavších barvách. Na tmavé podlaze vyniknou světlejší nábytkové kousky. Atmosféru podpoříte i vhodně zvolenou výmalbou. Ta by měla vycházet z orientace místnosti vůči světovým stranám. Tmavšímu chladnějšímu obýváku budou slušet takzvané teplé barvy zastoupené žlutou, červenou, oranžovou, hnědou, včetně jejich odstínů. Obývací pokoj, do kterého téměř celý den svítí slunce tak, že se v létě až přehřívá, vymalujte studenými barvami v odstínech modré, zelené nebo třeba fialové. Pokud máte rádi změny, běžte cestou základních neutrálních barev jako je bílá, šedá nebo béžová. Atmosféru interiéru dodáte s pomocí barevných doplňků. Hezky mohou působit například zelené polštářky na sedacím nábytku a kusové koberce stejné barvy. Skvělá je kombinace červeno-bílé na neutrálním pozadí. 

Kombinujte

Pořiďte si otevřené police, prosklené skříňky a uzavřené úložné prostory. Připomeňte si dětské časy stavebnic a poskládejte nábytek dle vlastních potřeb i kreativity. Skříňky nemusíte stavět na sebe, či je zavěsit na zeď vedle sebe. Zkuste je třeba „rozházet“ po stěně. Nezapomeňte, že nábytek nemusí vždy stát pouze u zdi, ale umístěný v prostoru vytváří důležité obytné zóny. Zkombinováním správně velikých skříněk rovněž můžete vylepšit i disproporční půdorys místnosti.

Nepodceňujte sedací soupravu

V obchodech se dají sehnat různé typy sedacích souprav - od těch za „pár korun“, až po kousky za několik desítek tisíc. Laciné sedačky jsou vhodné do bytu, ve kterém plánujete bydlet pár let. Jestliže si ale zařizujete obývací pokoj na delší dobu, sáhněte po kvalitnější a samozřejmě dražší verzi. Promyslete si, zda budete sedačku využívat pouze k sezení nebo i k příležitostnému spaní. Toto rozhodnutí se vám bude hodit při výběru konstrukce. Nejpevnější a tedy nejodolnější materiál je kov. Také byste měli zkontrolovat výplň sedáků. Ruce pryč od molitanu, který se rychle prosedí. Raději si připlaťte za různé typy pěn. Budete mít tak jistotu, že se vám posezení nezačne po půl roce používání propadat. Výběr potahové látky se podřizuje dvěma faktorům: malým dětem a domácím mazlíčkům. Pokud s nimi sdílíte domov, sáhněte po látkách s protišpinivou a voděodolnou úpravou, anebo kůži.

Doplňkový nábytek

Ačkoli existují sedačky, které v sobě mají zabudované plochy určené na odkládání hrnků, sklenic nebo talířků, českým obývacím pokojům stále vévodí konferenční stolek. Ten ale zabere v leckdy přeplněném obýváku dost místa. Šikovnou náhradou může být takzvaný hnízdový stolek. Ten v sobě skrývá další stolky, které se dají dle potřeby vytáhnout a použít pro větší servírování. Máte hodně přátel, které pravidelně zvete na domácí večírky? Je nesmysl kvůli nim pořizovat do malé místnosti velkou sedačku. Lepší budou různé multifunkční sedáky nebo skládací židličky vhodné pro interiérové posezení, které snadno uložíte třeba v komoře nebo ve sklepě až do další návštěvy.

 

Text: Emma Hildová

Foto: IKEA, Bonami

 

Zařizujete obývák? Vyzkoušejte pár praktických tipů Zařizujete obývák? Vyzkoušejte pár praktických tipů Zařizujete obývák? Vyzkoušejte pár praktických tipů
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty