Bazén na zahradě je bezesporu velmi příjemný doplněk moderního bydlení. Jenže aby fungoval tak, jak má, nestačí ho jenom postavit a napustit vodu. Je třeba se o něj také řádně a pravidelně starat.
Obzvlášť v horkých letních dnech se voda v bazénu ráda kazí, proto potřebuje pravidelnou péči. Vhodná údržba vody představuje souhrn několika zásadních faktorů, které jeden bez druhého nefungují. K dokonalé kvalitě vody vám tak pomůže filtrační technika, bazénová hydraulika a doporučené hygienické prostředky. Je důležité vědět, že filtrační zařízení musí být optimalizováno na velikost bazénu. Kvalitní filtrace se postará o to, abyste nemuseli používat velké množství bazénové chemie. Bez bazénové hydrauliky se neobejdete, protože špatná cirkulace vody v bazénu je často důvodem k rozmnožení řas. Bezproblémovou vodu také zaručuje správná hodnota pH a používání dezinfekčních prostředků jako je chlor a aktivní kyslík.
Co je to hodnota pH?
Nejprve je třeba uvést, že pH vody je nezbytné pro určení její kvality. Mělo by se pohybovat v rozpětí od 6,6 do 7,0. Tato hodnota udává množství vodíkových iontů, které voda dokáže pojmout, a určuje, zda je voda zásaditá či kyselá. Parametr pH lze změřit pomocí jednoduchých testovacích proužků, tablet nebo elektronickým měřičem. Na ovlivnění hodnoty pH se podílí velké množství faktorů, ať už to jsou dešťové srážky, časté používání bazénu apod. Pro zajištění stabilně optimální kvality vody existují výrobky ovlivňující hodnotu pH, kdy ho buď snižují, anebo zvyšují.
Problémy ve vodě
Působením vlivů životního prostředí se do vody dostávají nečistoty a bakterie, které mohou ohrozit lidské zdraví. Těch se zbavíte s pomocí oxidačních prostředků, jako je chlor, multifunkční tablety nebo aktivní kyslík.
V bazénu se mohou objevit řasy, které u citlivějších jedinců způsobují alergické potíže. Vhodným řešením je rázové chlorování a přidání přípravku na hubení řas. Zdrsnělé stěny bazénu vznikají v důsledku usazování nečistot při tvrdé vodě. Usazené nečistoty se odstraní vypuštěním bazénu a použitím hloubkového čisticího přípravku. Když se ve vodě vyskytuje chlorový zápach, který dráždí oči, doporučuje se rázové chlorování se zvýšeným přívodem vody. Pokud voda rezaví, je hodnota pH příliš nízká. V takovém případě ji zvyšte na optimální rozmezí 6,6 až 7,4.
Čištění
Doporučuje se minimálně jednou ročně bazén vypustit a důkladně vyčistit speciálními čistícími přípravky pro bazény. Nehledě na to, jak voda vypadá, by se stěny a dno měly zbavit vápenatých usazenin a nečistot, aby bylo možné odstranit mikroorganismy, jako jsou bakterie a řasy. Při čištění nepoužívejte žádné běžné čistící přípravky pro domácnosti. Těmi se do vody dostanou cizí látky, které ji zakalí, napění a také mohou poškodit bazénovou fólii. Speciální čistící přípravky na bazény odstraňují atmosférické nečistoty, mastnotu a saze z dlažebních okrajů, fólií a plastu.
K dobré kvalitě vody a čistotě bazénu přispějete i vlastním chováním. Před vstupem dovnitř se osprchujte, abyste smyli opalovací prostředky, případně si opláchněte nohy od trávy, hlíny nebo písku. Ve vodě nejezte ani nepijte.
Text: Emma Hildová
Foto: Hornbach, Pixabay