zpět

Jaro voní fialově. Po fialkách. I když …

Ono je to s těmi fialkami trochu komplikované. Modrá voňavá kytička, která se právě objevuje v zahradách a v přírodě, se totiž ve skutečnosti jmenuje violka vonná.

A zašmodrcháme to ještě víc, protože ne všechny violky jsou fialové. Setkat se můžete s violkou žlutou sudetskou, třemi barvami hraje violka trojbarevná, něžná je violka bílá. I když to tak na první pohled nevypadá, violka pravděpodobně není domácí, ale údajně se k nám dostala až ze Středomoří.

Voňavý koberec

Violky vytvářejí na zahradě krásně voňavé barevné plochy. Daří se jim nejenom na slunci, ale i v polostínu. Kromě toho si potrpí na dostatečně vlhkou půdu s obsahem dusíku. Jsou poměrně nenáročné, bez větší péče vydrží v trávníku roky. Tedy za předpokladu, že se do nich nepustí slimáci nebo mšice, což jsou snad jediní škůdci, kteří je dokáží zdecimovat.

Violky se množí samovýsevem, mnohdy bývají majitelé zahrady překvapeni, jaký voňavý koberec se jim v zahradě rozrostl. Dají se ovšem také množit dělením vrcholových řízků.

Léčivá bylinka

Už od středověku se violka vonná používá v lidovém léčitelství. Přesněji řečeno oddenek a nať. Bylinka obsahuje vitamíny C, A, minerály a saponiny, flavonové glykosidy, alkaloid violin a hlavně sloučeninu kyseliny salicylové, která je důležitou součástí acylpyrinu. Pomáhá proti kašli, revmatickým potížím a má diuretické schopnosti.

Fialková magie

Violky v sobě údajně skrývají magickou moc, která způsobuje, že se do vás objekt vaší touhy zamiluje. Samozřejmě mu ale nejdřív musíte připravit nápoj lásky. Zdali fialkový přídavek funguje, se už ovšem nikde nepíše. 

Violka nejenom na talíři

Dříve narození si možná vzpomenou na kdysi populární voňavku živé květy, ve které se kromě dalších usušených květin nacházely i violky. Jak daný odér čpěl, asi netřeba komentovat. Nicméně i dnes je violka součástí parfumérských výrobků, ovšem s mnohem příjemnějším efektem. Atraktivní vzhled a léčivé vlastnosti ji dostaly i do gastronomie. Květy fialky se používají jako ozdoby dezertů nebo salátů, do kterých se využívají i listy.

Připravila: redakce

Foto: Pixabay

Jaro voní fialově. Po fialkách. I když … Jaro voní fialově. Po fialkách. I když … Jaro voní fialově. Po fialkách. I když …
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty