Jaro v plném proudu, rozkvétají květiny, stromy a roste tráva. Právě s tou bývá na zahradě největší svízel, protože je třeba ji pravidelně sekat. A téhle řehole se nezbavíte až do podzimu. Dá se s ní něco dělat?
O zahradu je třeba pečovat. Na tom se nejspíš shodneme všichni. Jenže některé pravidelné práce často bývají velmi únavné, monotónní a rozhodně nijak zábavné. A člověk má tendenci je vynechávat. Přitom existuje řada chytrých řešení, která zvládnou úmorné činnosti za vás, aniž by utrpěl vzhled vaší zahrady.
Kdo poseče?
Pro většinu majitelů chalup či rodinných domů se zahradou bývá nejnáročnější neustálá péče o trávník. Ne vždy se najde dostatek času na pravidelné posekání alespoň jednou týdně, a ne vždy je některý z dospělých členů rodiny ochotný převzít štafetový kolík za sekačkou. Naopak s přehledem takovou práci zvládne robotická sekačka, která nejenomže bez odmlouvání zaujme vaše místo a odvede zcela dokonalou práci, ale navíc vám ušetří i několik hodin namáhavého ploužení a tahání mnohdy těžkého přístroje. Než se ovšem pustí do práce, budete ji muset správně nastavit, umístit dobíjecí stanici a vymezit sekačce kabelem prostor, ve kterém bude pracovat. Sekačka pak v nastavených časech pravidelně vyjede na trávník, aby mu poskytla dokonalou péči. Není třeba se bát, že by se vybila v půlce zahrady a zbytek k posečení zůstal na vás. Jakmile totiž systém sekačky zjistí, že energie v akumulátoru značně poklesla, přístroj se automaticky vrátí do dobíjecí stanice a po dobití opět pokračuje v práci. Kvalitní robotické sekačky jsou navíc vybavené dešťovým senzorem, díky němuž odloží sečení trávy na dobu, až přestane pršet. Drobné kousky odsekaných stébel není nutné hrabat. Klidně je na trávníku, kde poslouží jako hnojivo. Díky tomu ani nevzniká žádný odpad, kterého byste se pak museli leckdy problematicky zbavovat.
Pryč s nedostupnými plochami na zahradě
Některé zahrady mají řadu nedostupných zákoutí, na kterých vám při sekání trávy nepomůže ani speciální zahradní technika. V takovou chvilku nejspíš nastal čas na úpravy, které ve výsledku povedou ke zlepšení a hlavně zjednodušení péče o zahradu. Na problematická místa použijte bezúdržbové materiály, případně takové, které vyžadují minimální údržbu. Nedostupná místa vysypejte kamínky, půdu srovnejte, prostor vydlážděte a umístěte do něj třeba posezení nebo zahradní houpačku.
Nechte si zalít
Pochopitelně nikoli od souseda, či najatého zahradníka. Ranní či večerní zalévání bez vaší asistence zvládne inteligentní závlahový systém, který se dokáže o trávník v nastavených intervalech pravidelně starat sám. Nadzemní zavlažování se dá rozmístit do květináčů, záhonků s květinami či kamkoli jinam dle potřeby. O trávník se naopak postarají podzemní automatizované zavlažovací systémy s výsuvnými tryskami. Systém má k dispozici programovatelnou jednotku, dešťové čidlo nebo detektor větru.
Připravila: redakce
Foto: Hecht, Fieldman