Našli jste při úklidu staré holínky, či vaše děti vyrostly z těch loňských? Rozhodně je nevyhazujte, protože na zahradě, dvorku či kdekoli jinde mohou ještě posloužit jako originální dekorace.
Pěstujete venkovní květiny v nádobách a klasické květináče vám přijdou už poněkud nudné? Poohlédněte se v botníku, zda se v něm nenajdou staré holínky, anebo třeba vyřazené zimní či pracovní boty. Než je definitivně vyhodíte, zkuste se zamyslet nad tím, zda by si nezasloužily druhou šanci třeba tím, že je osadíte jako minizahrádku.
Nejvyšší čas
Pokud máte rádi letničky, je nejvyšší čas pustit se do sázení, aby vám boty v létě krásně „rozkvetly“. Klidně do nich ale zasaďte i trvalky. V tomto případě je ovšem třeba myslet na to, že vyžadují pravidelnou péči během celého roku a nikoli pouze v době kvetení.
Co budete potřebovat?
Staré holínky, případně jiné kotníkové boty. Drobné kamínky, které poslouží jako drenáž. Kompost, zeminu a hnojivo. A samozřejmě rostliny. Ty vybírejte podle vašich preferencí. Vhodné jsou například muškáty, petúnie nebo lobelky. Můžete také zvolit jednu barvu pro více bot, nebo vytvořit pestrou letní směs. Hodit se budou i rukavice a vrtačka, ta pro případ, že v botách nejsou díry.
Jak na to?
Na dno bot, do kterého jste udělali alespoň dva otvory, aby voda měla kam odtékat a rostlina uvnitř nehnila, nasypte kamínky. Smíchejte zeminu s kompostem, přidejte hnojivo a výslednou směsí vyplňte vnitřek boty. Zasaďte vybrané rostliny. Kolik jich bude, záleží na velikosti boty i rostliny. Květiny je třeba pravidelně zalévat a jednou za čtrnáct dní přihnojit.
Kam s nimi?
Otázka jako stvořená pro kreativně naladěné jedince. V první řadě byste se ale měli řídit potřebami rostlin. Některé vyžadují plné slunce, jiným se bude dařit v polostínu, další ozdobí zcela zastíněné kouty. Boty se budou vyjímat na zídce, ve skalce, parádu udělají u vstupních dveří do domu, anebo jako dekorace na plotě. Kam se je rozhodnete postavit, či pověsit, je tedy už pouze na vás.
Text: redakce
Fofo: Depositphotos