zpět

I prostor pod schodištěm může být zajímavým designovým prvkem

Schodiště představuje nezbytný prvek klasického patrového domu. Často pod ním vzniká prostor, který zůstává nevyužitý. A to je škoda.

Začlenit schodiště do daného interiéru není nijak snadné, protože musí splňovat několik kritérií. Jednak je třeba brát v úvahu rozvržení prostoru, provoz na schodišti a také v jeho okolí. Podstatné je i to, kdo, kdy a jak bude schodiště používat.

Život pod schody

Schodiště zabírá v interiéru poměrně velký kus místa. Pokud se nachází uprostřed obytné místnosti, má spíš estetický než praktický charakter. S ohledem na sklon schodiště pod ním může vzniknout například kout pro malou pracovnu nebo jídelnu. V takových případech bude ale nutné zavést sem i elektřinu pro případné zapojení osvětlení nebo počítače. Nejenom z estetického důvodu je určitě vhodné upravit i schodnice, pod kterými se prostor nachází.

„Šité“ na míru

Aby prostor pod schodištěm vypadal hezky a především dával smysl, je vhodnější se obrátit na profesionály - ať už designéra nebo truhláře -, kteří posoudí funkčnost místa a navrhnou nejvhodnější řešení. Při dostatečné výšce prostoru pod schodištěm v něm lze například zařídit šatnu, nižší prostor snadno zaplníme různými jednoduchými poličkami, do nichž pak už stačí umístit košíky pro uložení čepic, šál, či dalších doplňků. Plocha pod schody je také oblíbeným místem, které návrháři využívají pro uskladnění bot.

Z nabídky na trhu

V současné době se objevují skříně a komody přizpůsobené umístění v takto specifickém prostoru. Obvykle mají různé výsuvné vnitřní systémy, jimiž lze velmi dobře obejít stísněný prostor a ukládat či vybírat věci dle potřeby.

Není prostor jako prostor

Majitelé velkých patrových domů často nemívají takový problém s místem jako obyvatelé malého domečku, kteří bojují s každým centimetrem. V takovém případě lze prostor pod schody využít jako malou galerii, kde vynikne socha, výstava hezkého porcelánu, skla a podobně. 

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Depositphotos

I prostor pod schodištěm může být zajímavým designovým prvkem I prostor pod schodištěm může být zajímavým designovým prvkem I prostor pod schodištěm může být zajímavým designovým prvkem
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty