Ale nemáme na mysli malování obrazů či vzdušných zámků. Hovoříme o činnosti, která rozhodně nepatří mezi oblíbené domácí práce, protože vyžaduje spoustu aktivit před a také po. Jenže pohled na zašedlé zdi a odlupující se omítku říká, že je čas vymalovat. A jaro je pro tuto činnost více než vhodné
Základní otázka ovšem zní, zda to zvládneme svépomocí, anebo budeme hledat šikovného malíře. Rozhodnutí by mělo vycházet především z toho, jaký výsledek očekáváme. Jedno je ale jisté - ať už se rozhodneme jakkoli, budeme muset místnost na malování připravit.
Před akcí
Nejprve bude třeba místnost kompletně vyklidit, což je ideální příležitost k tomu, abychom se zbavili nepotřebných věcí. Jestliže máme uvnitř například velké těžké skříně, často postačí je posunout doprostřed místnosti, protože malíř potřebuje prostor hlavně kolem stěn. K ruce bychom měli mít dostatek igelitů, prodávají se speciální na malování, kterými neprosákne odcáknutá barva. Hodit se budou i noviny nebo papíry na zakrytí země. Vyplatí se také zakrýt okna, topení, případně i dveře, protože úklid pak nebude tolik náročný.
Svépomocí
Češi jsou známí kutilové a malování stále patří mezi činnosti, které dělají sami, případně s pomocí kamarádů či šikovnějších příbuzných. Na tom rozhodně není nic špatného, tedy za předpokladu, že se dotyční domácí malíři umí ohánět štětkou nebo válečkem, vyznají se v barvách či si dokážou správně očistit a opravit zeď před vlastním nátěrem. Malování totiž rozhodně není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. Při „neodborném“ zacházení se štětkou totiž na stěně snadno vzniknou „kocouři“, legrace to není ani s válečkem, který nejenom že odstřikuje, ale pro změnu zanechává pruhy. To nemluvě o nedostatečných opravách stěn, kdy pod novým nátěrem leckdy po pár dnech začnou prosvítat různé neduhy, které ale navíc mohou být i staršího data, takže můžeme malovat znovu. Kromě toho, že je třeba koupit materiál, často je třeba k němu přidat i nástroje, které rozhodně nejsou levné. Práci máte v tomto případě zdarma.
Práce profesionála
V první řadě je třeba hledat kvalitního malíře. Vyplatí se poptat se mezi kamarády a známými. Většina řemeslníků má už dnes stránky s recenzemi, ze kterých se dá alespoň zčásti vyčíst, jak moc je daný malíř šikovný. Profesionál by měl přijít takzvaně na obhlídku, při které spočítá plochu a řekne cenu, současně doporučí případné opravy. S sebou si přinese správný materiál a pomůcky, vy se musíte jenom postarat o zmíněné vyklizení. Ve finále zaplatíte nejenom za barvy, ale samozřejmě i za práci. Výsledná částka není malá, na druhou stranu profesionální malíř většinou odvede kvalitní práci, takže se dalších pár let budete těšit z čistého a hezkého interiéru.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Depositphotos