Tento vytrvalý polokeřík s krásnými modrofialovými květy nejenom ozdobí vaši zahrádku, ale současně vám přinese užitek jako nevšední koření v kuchyni a všestranná léčivka.
Teorie říká, že šalvěj vydrží na zahradě přibližně pět let. V praxi se tato bylinka řadí k vytrvalým, nicméně přibližně po čtyřech až pěti letech je třeba ji zmladit. Podle dochovaných záznamů se používala jako léčivka už ve starém Egyptě. Později se vyskytovala hlavně ve Středomoří, odkud ji údajně na svých cestách donesli potulní mniši až do střední Evropy.
Je z čeho vybírat
Sice je nejvíce známá šalvěj lékařská, ale pěstuje se ještě řada dalších druhů. Výrazně červené květy má například šalvěj sličná, která voní po ananasu. Růžovými květy se pyšní šalvěj muškátová, jež ve vůni připomíná květy pelargónií a také vína. Po levanduli voní šalvěj levandulolistá. Vybírat je zkrátka z čeho. Pozor ale na to, že některé kultivary se pěstují jako jednoletky či dvouletky.
Jak ji pěstovat?
Nejlépe se jí daří na zahrádce, jako původně středomořské rostlině na přímém slunci. Prospívá v neutrální, či mírně zásadité půdě, která by ovšem měla být propustná. Pokud ale dodržíte sluneční podmínku, dá se říci, že se jí daří kdekoli. Trvalka je vždy mrazuvzdorná, přesto je vhodné ji před holomrazy přikrýt chvojím, jutou nebo slámou. Množí se semeny. Jestliže byste ale rádi získali už vzrostlou rostlinku, sežeňte si vrcholový řízek, který dobře zakořeňuje a rychle se rozrůstá. Pěstovat se ovšem dá i na balkoně. Stačí ji zasadit do vhodného, ideálně samozavlažovacího květináče s odpovídající zeminou a bude se jí dařit i tam.
Léčivka
Ze šalvějových lístků, ať již čerstvých, nebo usušených (pozor, v těch jsou látky koncentrovanější), si uvařte čaj a pravidelně ho popíjejte. Uleví se vám od nadýmání či nočního pocení. Kromě toho ale vnitřní užívání šalvěje zlepšuje činnost nervové soustavy a tím i odolnost proti stresu.
Šalvěj je rovněž skvělým pomocníkem proti bolestem v krku, zubů. Má antibakteriální a stahující účinky, takže snižuje krvácivost dásní a zlepšuje problémy s pokožkou.
V kuchyni
Šalvějovými lístky skvěle dochutíte pokrmy z ryb, zvěřiny nebo hovězího či vepřového masa. Jak už bylo zmíněno, je výrazně aromatická, proto je třeba s ní nakládat velmi opatrně. Na druhou stranu je třeba jí přiznat, že kromě specifické chuti tahle bylinka zlepší trávení, zejména po těžších jídlech.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock, Pixabay