zpět

Jak připravit zahradní dřevěný nábytek na novou sezónu

Vytáhli jste z garáže či sklepa dřevěný zahradní nábytek, který vypadá po zimě značně nevábně? Byla by škoda se ho zbavovat, protože s trochou péče může vypadat zase jako nový.

Dřevo je přírodní materiál se dvěma zásadními vlastnostmi: nasakuje vlhkost a současně vysychá. Tyto faktory výrazně ovlivňují nejenom jeho vzhled, ale také životnost. Tomu lze do určité míry předejít správnou péčí. Počítejte ale s tím, že jinou péči bude vyžadovat nábytek z exotického dřeva a jinou výrobek z borovice, smrku nebo modřínu.

Tradiční materiál

Výrobci rádi tvrdí, že i evropské dřeviny zvládnou výkyvy počasí stejně dobře jako cizokrajní zástupci. Není to tak úplně pravda, tedy pokud je důkladně neošetříte. Pro zahradní nábytek z měkkého dřeva, kam patří právě smrk, modřín a borovice, představuje vhodnou ochranu tenkovrstvá lazura. Před její aplikací ale zkontrolujte stav nábytku. Poškozený povrch je třeba přebrousit. Rozhodnete-li se, že letos by to chtělo změnu, nemusíte k nábytku pouze pořizovat nové sedáky, ale rovnou ho natřete barevným mořidlem a ve finále vhodným lakem, který zafixuje ochranu proti výkyvům počasí.

Exotické dřeviny

Nejčastěji se na našich zahradách objevuje nábytek z teakového dřeva nebo meranti. Jestliže jste ho po loňské sezóně zapomněli ošetřit, nejdřív zkontrolujte, zda není znečistěný. Pokud ano, omyjte ho mýdlovou vodou a důkladně opláchněte. V případě předcházejícího povrchového ošetření je třeba nábytek znovu natřít olejem určeným pro tento materiál, aby se vyrovnala změna barvy. Bez vhodné péče teak či meranti po určité době zešediví. Správnou barvu dřeva znovu získáte lehkým zbroušením a následným olejovým nátěrem. Případně můžete použít i odšeďovač dřeva, což je speciální čisticí látka, která vrátí dřevu jeho původní podobu. 

Pozor na kování

Tento detail uživatelé často opomíjejí. Bohužel pak bývá často nejenom důvodem poškození nábytku, ale i případného úrazu. Před sezónou proto nezapomeňte důkladně zkontrolovat a důkladně dotáhnout všechny spoje. 

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Mountfield, Hornbach

 

 

Jak připravit zahradní dřevěný nábytek na novou sezónu Jak připravit zahradní dřevěný nábytek na novou sezónu Jak připravit zahradní dřevěný nábytek na novou sezónu
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty