zpět

Co všechno umí moderní sedací souprava? Podívejte se!

Ne každý má tak prostorný byt, jaký by si představoval nebo potřeboval. I to je jeden z důvodů, proč některé vybavení domácnosti kromě své základní úlohy plní i řadu dalších funkcí. Třeba taková sedací souprava. Víte, co od moderní sedačky můžete nejenom čekat, ale také požadovat?

 

Umožnit pohodlné posezení je zásadní vlastnost každé sedací soupravy. Jenže dnes už to tak úplně nestačí. Obzvlášť v malometrážním bytě se vám bude hodit multifunkční varianta, díky níž získáte sedačku s řadou praktických vlastností.

 

Záchranné lůžko

Asi nejdůležitějším požadavkem je možnost pohodlného přespání. A to nejenom pro hosty z daleka, ale občas se další lůžko hodí i uvnitř rodiny. Než se rozhodnete pro konkrétní rozkládací sedačku, zajímejte se o to, zda se dá snadno rozkládat, jakou má matraci a rošt. Jestliže budete s pomocí sedací soupravy řešit absenci ložnice pro obvyklé spaní, rozhodně na matraci nešetřete a vybírejte také kvalitní čalounění. V obchodě se na sedačku posaďte, rozložte ji a případně si i lehněte. Všímejte si, jak se matrace skládá do sedačky. Platí, že z hygienických důvodů by měla být při složení umístěná lehací plochou ve spodní části. Není totiž vhodné, abyste spali na stejném místě, na kterém běžně sedíte.

 

Úložný prostor

V jakémkoli bytě se hodí úložné plochy. Do prostoru pod sedačku tak můžete uložit například náhradní peřiny pro hosty. Pokud ji využíváte pro vlastní spaní, je jasné, že úložný prostor bude pro lůžkoviny nezbytný. Dovnitř se dá ale uložit spousta dalších věcí jako knihy, sezónní oblečení apod.

 

Chtějte variabilitu

Je dobré, že si v obchodě můžete sedačku vyzkoušet, zjistit, jak se v ní sedí a zda se z ní dobře vstává. Jenže na druhou stranu je třeba si uvědomit, že v obchodě strávíte maximálně hodinu, zatímco doma vám, například ze zdravotních důvodů, může po určité době začít vadit sklon opěráku, hloubka sedacího dílu, umístění opěrek atd. Abyste tedy nebyli po čase ze sedačky rozčarovaní a nedívali se na televizi raději od jídelního stolu, pořiďte si variabilní model. Přesněji řečeno sedací soupravu, umožňující nastavení všech částí dle aktuální potřeby. Kromě běžného posezení si v takové sedačce užijete i relaxační chvilku, protože zadní díl se dá obvykle sklopit do různých úhlů až téměř k poloze ležmo, nechybí ani možnost vytažení či vyklopení spodního dílu, podnožky, takže si pohodlně natáhnete unavené nohy. Milovníky hudby potěší i fakt, že existují sedací soupravy, které mají zabudovaný sound systém nebo dokovací stanici. Pak už stačí se jenom pohodlně usadit, pustit relaxační hudbu a oddat se odpočinku.

 

Budiž světlo

Kdo by neznal dnes tak oblíbená LED svítidla, která se používají nejenom jako klasické osvětlení, ale také jako pohotovostní světlo. To je důvod, proč se na některé sedací soupravy instalují LED pásky, jenž umožňují bezpečný pohyb ve tmě, třeba než dojdete k vypínači hlavního osvětlení.

 

Vše při ruce 

Ke každé sedací soupravě patří stolek. A teď si představte situaci, kdy se k němu musíte naklonit, vzít do ruky sklenici, hrnek s kávou nebo cokoli dalšího, použít, znovu odložit a znovu se posunout zpět do sedačky. Navíc stolek velmi často nedosahuje ke všem okolo sedícím, a tak je z důvodu bezpečného uchopení čehokoli lepší vstát. Jenže následně si s hrnkem horkého nápoje v ruce sednout zpět, také není právě bezpečné...

Z tohoto poněkud zamotaného kruhu vás může “vysvobodit“ sedací souprava s přídavným malým nábytkem. Řeč je o sedačkách, které mají místo područek zabudovanou odkládací plochu. Díky ní tak máte kávu, čaj nebo sklenici s vodou vždy po ruce, aniž byste museli všelijak poposedat nebo dokonce vstávat.

Dají se pořídit i sedačky s nábytkem integrovaným přímo do boků. Komu by se nelíbilo mít doslova u nosu poličku s knihami nebo časopisy, do níž si může odložit i brýle, tužku a podobně? Kromě pevných nábytkových částí se hodně využívají i látkové kapsáře. Ty jsou vhodné pro umístění pomůcek pro pletení, deky, kapesníků,…. Vzhledem k tomu, že se kreativitě meze nekladou, výrobci sedacího nábytku přišli na trh dokonce s lednicí a barem zabudovanými v postranních částech sedačky.  

 

Každý den jinak

Multifunkční sedačku si dnes můžete pořídit i jako modulární skládačku. Takový model disponuje samostatnými díly, které se dají skládat do různých tvarů a velikostí. Pokud se vám do místnosti nevejde kompaktní souprava, zkuste si pohrát a vytvořit posezení s dvoj- nebo trojsedákem se samostatnými křesly. Jednotlivé sedáky pak mohou prodloužit sezení pro odpočinek vleže, případně se dají využít k samostatnému sezení jako tzv. „bobky“. Vše záleží na konkrétní sedačce a možnostech, které nabízí.

 

Nezapomeňte, že…

…sedací souprava by měla sloužit několik let. Proto její výběr nepodceňujte, ale naopak velmi dobře promyslete. Toužíte po velké sedačce? Kdo by ne. Je krásná. Nicméně platí, že by její rozměr měl odpovídat velikosti pokoje, v němž bude stát. V malé místnosti si spočítejte i takovou věc, jakou je délka rozložení sedačky s ohledem na okolní nábytek. Pokud se rozhodnete pro modulární model, pozor na to, že v malé místnosti spousta různě stojícího sedacího nábytku může zahltit prostor a vy se v něm nebudete cítit příjemně. Nezapomeňte ani na praktickou stránku věci, a sice možnost čistění potahu. Jestliže máte domácího mazlíčka nebo malé děti, vyplatí se připlatit si za potah s protišpinivou úpravou, či si pořídit takovou sedačku, která má snímatelný a pratelný potah.

Emma Hildová

Co všechno umí moderní sedací souprava? Podívejte se! Co všechno umí moderní sedací souprava? Podívejte se!
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty