20. 6. 2019 V návalu radosti z blížících se dnů volna málokoho napadne, že by měl zkontrolovat pojištění domácnosti. Jenže co s tím, když po návratu z dovolené zjistíme, že doma je vše vzhůru nohama a stávající pojistka je nám na nic?
Pomiňme otázku pravděpodobnosti vykradení právě našeho bytu či domu, obzvlášť když ho máme dobře zabezpečený. Ono totiž bohatě stačí, aby nás vytopili sousedi nebo vyhořela zásuvka a od ní půlka domácnosti. Dá se vůbec takovým událostem předcházet? Po pravdě řečeno, jak kterým.
Prevence není všemocná
Samozřejmostí by dnes měly být bezpečnostní vchodové dveře s protipožární úpravou a elektronický zabezpečovací systém, který lze napojit na centrální pult ochrany. Pokud jde o pohromy, které způsobila nešťastná náhoda či cokoli dalšího, určitě se vyplatí nechat klíče u spolehlivé sousedky, která se do vašeho návratu o vše potřebné postará.
Finanční náhradu případné škody by pak měla zajistit pojistka domácnosti a nemovitosti. Pojištění domácnosti zahrnuje nábytek, elektroniku a také pevné součásti jako je například plovoucí podlaha, vestavěná skříň a podobně. Pojištění nemovitosti se týká bytu, domu, garáže, sklepa a případných dalších budov na pozemku.
Možnosti pojištění domácnosti
Pojistka by měla zohledňovat krádež. Možná máte pocit, že váš majetek nestojí za řeč. V takovém případě je nejlepší spočítat si cenu spotřebičů, šperků, oblečení a dalšího zařízení bytu nebo domu. Výsledná částka může mnohé překvapit. Rozhodně je dobré do pojistky zahrnout živelné katastrofy. Počasí je v dnešní době nevyzpytatelné a umí velmi nemile překvapit. Hodit se bude i úmyslné poškození nebo zničení věcí.
K čemu to všechno?
Jestli si právě teď říkáte, že jste už dávno pojištěni proti všemu možnému, určitě tleskáme. Nicméně je dobré pojistku čas od času zkontrolovat, protože stávající stav nemusí odpovídat vybavení, které jste si v poslední době pořídili. Výši pojistného je proto vhodné aktualizovat, a to zejména po nákupu nového vybavení, rekonstrukci apod.
Na pojistnou událost se lze připravit
A to poměrně snadno. Stačí, když si před odjezdem vyfotíte interiér a všechny důležité věci. V případě pojistné události pak už jenom doložíte zmíněné fotografie dokazující, že jste odcizené věci skutečně vlastnili. A pozor, v případě krádeže rozhodně nezapomeňte přivolat policii.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: PIXABAY