Styl francouzské Provence je venkovsky poetický a hodí se i do moderního interiéru

Styl francouzské Provence je venkovsky poetický a hodí se i do moderního interiéru

2. 7. 2019 Kořeny tohoto stylu hledejme ve stejnojmenné oblasti na jihu Francie, kde se začal tvořit přibližně od sedmnáctého století jako reakce na přísnou svázanost městského života.

Inspirací se staly hlavně tradiční vesnice s bílými uličkami, středomořskou atmosférou, jejichž domy byly zařízené v jednoduchém, ale zároveň příjemně pohodovém stylu. Bydlení v duchu francouzského venkova je vzdušné, útulné a plné přírodních materiálů. Představuje pomyslný návrat k tradicím, a i proto je v současnosti velmi oblíbené.

Podstata stylu Provence

Interiéry zařízené v tomto stylu jsou v přeneseném slova smyslu plné čerstvého mořského vánku s vůní a chutí středomořských bylin i opojné levandule. Spojuje se v něm kouzlo vizuálně starých věcí, nabízejících svůj osobitý příběh, s luxusním vybavením poskytujícím nezbytné pohodlí. V zásadě jde o jednoduchý designový styl, který ovšem vyžaduje správné materiály, barvy, vzory, textilie i hodně dekorativních prvků. Jako celek by měl působit odlehčeným dojmem s převahou světlejších barev.

Základ tvoří podlaha

Jestliže budujete nový dům či rekonstruujete stávající a styl francouzské Provence vás okouzlil, sáhněte po podlahové krytině v rustikálním vzhledu. Velmi pěkně vypadá terakotová dlažba, hodí se i tmavě hnědé, béžové nebo šedé odstíny. Další možností je podlaha z pravého dřeva. Vzhledem k ceně ale bude nejspíš výhodnější vinyl nebo laminát s odpovídajícím dekorem, který mnohdy bývá od skutečného dřevěného k nerozeznání.

Nábytkové zařízení

V interiéru se uplatní původní stylové kousky, případně repliky, které se dnes vyrábějí s pomocí různých technik patinování. Na konstrukčně jednoduchý nábytek se používá světlé nebo tmavé dřevo, které ve finále doplňují úchytky. Pro výrobu replik se dá využít spousta dekorů s různými motivy patiny. Kromě dřeva tento styl fandí i kovu. V takto zařízené domácnosti proto najdete například kovanou postel nebo židle.

Od výmalby až po tapety

Tento styl si nehraje na dokonalost a mnohdy to bývá vidět i na stěnách, které mohou působit lehce nedotaženým dojmem. Nejčastěji bývají vymalované na bílo. Oblíbené jsou také pastelové tóny, od starorůžové, přes lila, modrou až po olivově zelenou. Nechybí tapety s jemnými květinovými vzory, které se uplatňují zejména v ložnici nebo dámském budoáru.

Doplňky

Základ tvoří především textil. Nesmí chybět záclony a závěsy. Samozřejmostí je ubrus na stole a různé dekorativní polštářky. Vše by mělo být vyrobené z přírodních materiálů a ozdobené typickými motivy levandule, slunečnice nebo bylinek. Styl dotvoří různé kované doplňky, keramika a proutí.

V moderním duchu

Se stylem Provence se rozhodně nemusíte loučit, pokud bydlíte třeba v moderním bytě nebo domě. Zkuste omezit počet dekorativních prvků i vzorů a naopak vybírat skutečně přírodní a kvalitní materiály.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Shutterstock

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Komentáře

Také by Vás mohlo zajímat

Pure Talents Contest 2020 je skvělou příležitostí pro prezentaci mladých designérů

Pure Talents Contest 2020 je skvělou příležitostí pro prezentaci mladých designérů

Veletrh IMM Cologne už řadu let udává tón v oblasti interiérového designu. Kromě toho se ale také snaží dávat prostor mladým designérským talentům, a to prostřednictvím soutěže Pure Talents Contest.

Čtěte dál
Vlastní slunce si nekoupíte, ale dá se vypěstovat v květináči nebo na zahradě

Vlastní slunce si nekoupíte, ale dá se vypěstovat v květináči nebo na zahradě

Na první pohled připomíná slunce a má ho také v názvu – slunečnice. Atraktivní rostlina, která rozzáří každý kout, do něhož ji vysadíte....
Spoustu starostí v dětském pokoji ušetří funkční nábytek

Spoustu starostí v dětském pokoji ušetří funkční nábytek

Léto je ideální období nejenom pro dovolené, ale také různé přestavby, rekonstrukce a podobné činnosti, do kterých se v zimě nikomu...
Otravným bzučícím hostům vstup do bytu či domu zakázán

Otravným bzučícím hostům vstup do bytu či domu zakázán

12. 7. 2019 V životě není nic černobílé. A to platí i o létě, kdy si užíváme nejenom slunce, koupání, dovolenou, ale také otravný hmyz,...
Mít tak alespoň malý prostor, kde se můžeme zchladit

Mít tak alespoň malý prostor, kde se můžeme zchladit

11. 7. 2019 Pokud jste z různých důvodů nestihli vyřešit instalaci domácího bazénu v průběhu jara, a přesto byste se rádi ještě o prázdninách...
Snídaně pod jabloní je dokonalý start do nového dne …

Snídaně pod jabloní je dokonalý start do nového dne …

11. 7. 2019 … a nejenom to. Na čerstvém vzduchu zkrátka lépe chutná. Je celkem jedno, jestli máte zahradu, nebo „pouhý“ balkon. Stojí...