2. 7. 2019 I v sebemenší zahradě by měl růst alespoň jeden keřík levandule. Pokud ale máte více místa, dejte šanci rozličným variantám, které vás překvapí proměnlivostí květů i nabídkou barev.
Jako každá bylinka, i levandule má určité nároky. A protože je to původně rostlina středomořská, vyžaduje osluněné stanoviště a lehkou písčitou půdu. Sice má své pevné místo v bylinkovém záhoně, ale svou jednoduchou elegancí se hodí do společnosti růží. Vzrostlé levandulové keříky se ve výsadbách dokonce využívají jako nízké dekorativní ploty.
Špetka teorie
Levandule patří mezi polokeře. V praxi to znamená, že má zdřevnatělou spodní část, která se každoročně rozrůstá díky novým výhonkům. Jelikož jí sluší kompaktní tvar, je třeba ji pravidelně jednou za rok, nejlépe po odkvětu v srpnu, sestřihávat. Díky tomu levandule před zimou ještě obrazí, což rostlinu posílí. Pokud se vám do takového zmlazení před podzimem nechce, sestříhejte ji na začátkem jara, tedy ještě v době, než nasadí poupata. Pozor na to, že levandule se nestříhá těsně před zimou. Mohl by ji totiž nenávratně poškodit mráz a o bylinku byste tak přišli. Určitě nic nezkazíte ani tím, když levanduli v záhoně přikryjete na zimu chvojím. Jestliže pěstujete levanduli v nádobě, nezapomeňte ji uložit před zimou do chladnější osvětlené místnosti, případně ji zabezpečte tak, aby nedošlo k promrznutí kořenového balu.
Druhy levandulí
K nejoblíbenějším a nejčastěji vysazovaným kultivarům patří Lavandula angustifolia ´Hidcote´. Mezi výjimečné vlastnosti této varianty patří kompaktnost a krásná, temně fialová barva květů. Právě z jejích sazenic se dá úspěšně vypěstovat velmi pěkný nízký živý plot. Pokud dáváte přednost tmavomodrým květům, uspokojí vás odrůda ´Munstead´. Méně obvyklá je odrůda ´Rosea´, která vnese do zahrady růžové tóny. A co teprve bíle kvetoucí levandule. Seženete ji pod názvem ´Edelweiss´.
Jak se množí?
Nejjednodušší množení je ze semen, která seberete z usušených levandulových květů. Případně se dají semínka koupit. Pak stačí na kvalitní vlhký substrát semínka nasypat, nezatlačovat, nádobu se substrátem přetáhnout fólií. Uvnitř vznikne klima, které pomůže semínkům ke klíčení. Další možností je řízkování či hřížení.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock