10. 7. 2019 Milujete pohled na moře, bílé plachty na obzoru, nekonečné písečné pláže? Pak pro vás bude námořnický styl v interiéru jedinečnou vzpomínkou na letní dobrodružství.
Uvolňující, osvěžující a romantický. To jsou tři základní aspekty námořnického stylu, které v interiéru nastolí pohodu a klid. Docílíte ho vhodně zvolenými materiály, barvami a doplňky. A jak na to?
Odstíny přímořské krajiny
Základní paletu námořnického stylu tvoří bílá a modrá. Bílá představuje jakýsi symbol čistoty a naděje, v modré se odráží nebe a mořská hladina. Ta ovšem může nést i zelené tóny, takže v námořnicky laděném interiéru by neměla chybět ani zelená. Tyto tři barvy pak doplňuje šedá, růžová nebo smetanová. Pokud máte smysl pro představivost, vybaví se vám plážové oblázky, mušle nebo korály. A nelze zapomenout ani na spektrum hnědých odstínů připomínajících písčité pláže. Kdo chce, může do celku přidat akcenty červené nebo žluté.
Materiály
Základ by měla tvořit dřevěná podlaha. V obchodech s designovým nábytkem se dají pořídit skříňky, poličky a také sedací nábytek. Námořnickému stylu sluší materiály jako ratan, proutí, případně mořská tráva. Co nesmí v takovém interiéru rovněž chybět, je kůže, patinovaný kov či bavlna a len.
Typické dekory
Pro tento styl je typický proužek, obvykle modrobílý. Najdete ho na textiliích, objevuje se na nábytkovém čalounění, případně jako tapeta na zdi. Jelikož se jedná o poměrně výraznou záležitost, platí, že nic se nemá přehánět. Nebojte se ho promíchat s jednobarevnými plochami, případně doplnit květinovým vzorem.
Námořnické doplňky
Takto stylový interiér lze dotáhnout k dokonalosti pomocí typických doplňků. Patří sem kotvy, záchranné kruhy, kompas, rybářské sítě, mapy a také obrazy s přímořskou tematikou nebo živé rostliny. Plánujete si dovézt z dovolené pár mušlí? Pak si k nim pořiďte skleněnou dózu, kterou naplňte pískem a mušle do ní naaranžujte. Čím ještě můžete tento styl podpořit, jsou lucerny, petrolejky nebo svícny.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock