Majitelé zahrad si v tomto období nejspíš užívají svěží krásu čerstvých květů. Jenže jako každá krása, i tato je pomíjivá. Některým květinám ale můžeme život prodloužit usušením a těšit se z nich i v zimě.
Sušené květiny navíc představují oblíbený interiérový doplněk, který vyžaduje minimální péči. A pokud získáme rostliny z vlastní zahrady, bude nás tahle dekorace stát doslova pár korun.
Co sušit?
Základ tvoří různé druhy slaměnek, které doprovodí statice, šáter, smilek nebo zaječí ocásky. Krásnou a voňavou suchou vazbu nabízí levandule, sušit se dá například i šalvěj. Pro svou výraznou barvu jsou oblíbené také ostrožky, okrasné trávy nebo růže či hortenzie. V kompozicích se sušenými květy pak vynikají i sušené plody černuchy, barvu dodá mochyně a poutavým vzhledem přispějí makovice. Obecně se dá sušit ledacos. Někdy stačí i okvětní lístky, které pak poslouží jako základ potpourri, jako je tomu v případě růží. Nemusíte se orientovat pouze na květiny z vlastní zahrady, spousta zajímavých exemplářů se dá najít na loukách nebo mezích. Mimochodem, všimli jste si, jak krásný je bodlák?
Nebojte se sušicího procesu
V zásadě existuje několik možností. Tradiční způsob představuje sušení vzduchem. Květiny svážete do malých svazečků, větší rostliny samostatně, a zavěsíte je do tmavého suchého prostoru, kterým proudí vzduch. Zajímavou variantou je sušení ve vodě. Například stonky růží nechte ponořené přibližně centimetr až dva pod hladinou. Jak se voda bude pomalu vypařovat, květiny budou zvolna usychat.
Sušit se dá i v mikrovlnné troubě. Jenom je třeba ji nastavit na co nejnižší teplotu. Existují speciální vysoušecí látky, které zachovávají květinám jejich původní barvu i tvar. Oblíbený je silikagel neboli bílé krystalky měnící barvu podle vlhkosti. Funguje tak, že do uzavíratelné nádoby nasypete vrstvu prostředku a vložíte rostliny, které opět zasypete silikagelem. Stejným způsobem se dá použít borax, kamenec nebo křemičitý písek.
Než začnete trhat květiny …
Dobře si rostliny prohlédněte, zda už neuvadají, případně se na nich neobjevila plíseň, není v nich hmyz a podobně. Zásadně je trhejte před polednem, kdy už na nich uschla ranní rosa a nejsou tedy zavlhlé. Ze stejného důvodu byste je neměli trhat ani po dešti.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock