Všichni ji používáme, ale když přijde řeč na rekonstrukci, stojí až poslední v řadě. Přitom rekonstrukce toalety se vyplatí nejenom z hlediska zdraví a hygieny, ale podstatnou roli hraje i ekonomika jejího provozu.
V rámci úspory místa se v minulosti spojovaly koupelny s toaletou. Takové řešení pak narušovalo potřeby ostatních ve chvíli, kdy se jeden ze členů rodiny sprchoval či koupal. Jestliže ale máte v domě nebo bytě prostor pro samostatné WC, není důvod, proč by ve velké koupelně nemohla stát i toaleta, oddělená třeba malou zástěnou.
Hygienické nároky
Čistota a s ní spojená pravidelná údržba „oné“ místnosti by měly být samozřejmostí. A na to je třeba myslet už ve chvíli, kdy vybíráme toaletní mísu. Ještě stále frčí stojící model s nádržkou připevněnou v zadní části. Pro hraje fakt, že jde o levnější volbu. Proti jde skutečnost, že kolem takové mísy se problematicky uklízí a okraje spojené s podlahou časem působí dojmem, jako by kolem nich nikdo nevytíral řadu let. Pohledově a vlastně i hygienicky šikovnějším řešením se tak jeví závěsná toaleta. Není třeba se bát toho, že mísa připevněná na zdi neunese tělnatějšího člena rodiny, protože tyto varianty v pohodě udrží čtyři sta kilo. A vytírá se pod nimi jedna radost …
Pozor na materiál
Kvalita není laciná, ale v tomto případě se rozhodně vyplatí. Mísa je obvykle vyrobená z glazované keramiky, takže časem nešedne. Jenže se na ní usazuje například vodní kámen a všelijaké další nečistoty. Vyplatí se proto poptat po dalších povrchových úpravách, které všem těmto nežádoucím jevům zabraňují a současně nás tak zbavují věčného čištění vnitřku mísy. Šetřit nelze ani na prkénku. Místo laciného termoplastu bude tak lepší sáhnout po materiálu duroplast, které rovněž mívá i antibakteriální úpravu.
Splachovací systém a tvar
Při výběru nové mísy bychom si měli dát pozor na systém splachování. Existují dvě varianty, a sice splachování rozdělené na malé a velké množství vody, anebo systém start/stop, kdy lze splachování zastavit dle potřeby. Účinnost splachování je rovněž dána vnitřní úpravou mísy. Prodávají se klozety s hlubokým splachováním, kdy vše padá do odpadu a mísa se tak lépe čistí. Druhou možností jsou mísy s takzvaným zrcadlem neboli malou plochou.
Text: Lucie Pilátová
Foto: Laufen, Jika