Jarní květinky, cibulky, trvalky, keře, stromy. Na zahradě vždycky najdeme nový zdroj radosti a tetelivého vzrušení plného zvědavosti týkající se zážitků, které nová rostlinka přinese. Jak se vyvarovat nejčastějších chyb a zklamání vyměnit za radost z prvních pěstitelských úspěchů?
Něžné trvalky, které nepřežily zimu. Stromy či keře, jimž zahnívají kořeny. Neochota včel, motýlů a dalších „bzučivců“ opylovat kvetoucí krásky či krasavce. Přílišné rozměry rostlinky, která utlačuje sousedy. Všechno to jsou výsledky chyb, jichž se může dopustit každý. Zrovna tak se jich ale každý může vyvarovat. Jak na to?
1. Lepší donut než sopka
Hromada kompostu ve tvaru sopky nahrnutá kolem kmene stromu či keře. To je poměrně běžný pohled, který je k vidění i na profesionálně upravených objektech. Má to ale jeden háček: kompost u stonku či kmene udržuje vlhkost, což podporuje rozkladné procesy a vábí hmyz společně s různými nemocemi. Kořeny také mohou v mulčovém lůžku začít růst kruhově, podobně jako třeba v plastovém konteineru. Co s tím? Kolem kmene či stonku nechte pár centimetrů prostoru a vrstvu kompostu vysokou přibližně 5 centimetrů nahrňte kolem tak, aby výsledek připomínal spíš donut než sopku.
2. Výsadba rostlinek nepřitahuje opylovače
Aby rostlinky produkovaly semena a plody, je nutné je opylovat. Některé to dokáží samy, jiné potřebují pomoc včel, motýlů, brouků a dalšího hmyzu, který přenáší pyl z jedné rostliny na druhou. Mnoho jedlých druhů, jako jsou borůvky, jablka, rajčata, tykve a meloun vyžadují služby bzučících kamarádů. Jak tyto okřídlené pracanty přilákat k rostlinám, které jim příliš „nevoní“? Proložit je druhy, po kterých se naopak mohou „utlouci“. Mezi takové favority patří třeba levandule, tymián, fenykl, kopr či oregano.
Pohled do krásné zahrady může potěšit i v zimě...
3. Vysadili jste rostlinku na špatné místo
S rostlinami je to jako s lidmi a zvířaty – některé mají rády stín, jiné se neobejdou bez slunečních paprsků. Rostlinka milující stín se bude vyjímat u domovních dveří a na přímém slunku by bez újmy dlouho nevydržela, jiná by zase neprosperovala ve stínu a na slunci by doslova rozkvetla. Proto je velmi důležité se pečlivě seznámit se všemi charakteristikami a potřebami rostlinek, které se chystáte pěstovat, abyste jim dopřáli přesně to, co potřebují. Termín „plné slunce“ většinou označuje potřebu více než 6 hodin přímého slunečního svitu, „částečné slunce“ označuje potřebu zhruba polovičního času a „plný stín“ znamená žádné přímé slunce.
4. Sázíte příliš hluboko
Tato chyba je pravděpodobně jedním z nejčastějších důvodů, proč rostliny umírají předčasně – a možná by vás ani nenapadlo spojovat ji s poklesem zdraví rostlinky o pár let později. Jak takovým těžkostem předejít? Vykopejte otvor 2-3 krát širší než je samotná nádoba, ale rostlinu zasaďte zhruba na stejnou úroveň, jako byla v květináči. Pokud máte v úmyslu mulčovat (což je dobré, protože mulčování pomáhá chránit vlhkost), zasaďte rostlinu asi 2,5 cm nad úroveň země. Zvláštní pozornost potom věnujte stromům – kořenové místo, kde se základna mírně rozšiřuje, by se mělo nacházet nad zemí – strom by zkrátka neměl vypadat jako sloup vyrůstající ze země.
5. Podceňujete budoucí velikost rostliny
Před každou výsadbou pečlivě prostudujte veškeré informace o rostlince, jíž se chystáte vysadit. Ušetříte si tak spoustu budoucích potíží a práce navíc spojené s přesazováním vlivem nadměrného vzrůstu, který jste rozhodně neočekávali. Některé rostliny totiž dokážou překvapit rozměry, jichž v dospělosti dosáhnou. Každá rostlinka ale potřebuje dostatek životního prostoru pro plné rozvití a prospívání. Respektujte tyto nároky a nenechte žádnou rostlinu utiskovat jiné ani nedopusťte, aby se stala utiskovanou.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock