Přestože zima se ještě nevzdává a počasí se zdá být nevyzpytatelné, vůni jara už nelze přehlédnout, a tak se v mnohých z nás probouzí jistá nedočkavost. Nebude dlouho trvat a zahrada se začne probouzet do nové sezóny. Co bude tedy potřeba udělat, abychom ji na toto úžasné období jarního rašení pořádně připravili?
Na mnohých místech už ze země, která se zdá být ještě spící, vyráží první sněženky, bledule, ale i houževnaté lístky krokusů. Je tedy nejvyšší čas zaznamenat tuto změnu, připravit se na nepřehlédnutelný začátek jara a připravit i naši zahrádku.
První jarní procitnutí
S prvním znatelným oteplením bude práce na zahradě skutečným potěšením a balzámem na duši. V zimě jsme měli dost času přemýšlet o tom, zda budeme budovat nové záhonky a co na nich budeme chtít tentokrát pěstovat, jak ošetříme ovocné stromy i kde bude potřeba investovat do oprav, nového zahrádkářského náčiní apod. A čím tedy začít? Rozhodně opět úklidem!
Jarní úklid a údržba
S prací na zahradě začínáme až ve chvíli, kdy se teploty vyšplhají alespoň pár stupňů nad nulu. Zima nechává zahradu pocuchanou a ospalou, je potřeba ji revitalizovat, pomoci ji s rozevřením náruče velkému množství jarní energie. Ze záhonů odstraníme ochranné vrstvy listí a jehličí, prohrabeme trávník a zbavíme ho tak zbytků tlejícího listí, uschlých stébel a mechu, říká se tomu provzdušnění trávníku. Přidáme novou hlínu z vlastního kompostu nebo zakoupený substrát, stejně tak obnovíme i zeminu ve skleníku. Skalka bude potřebovat zbavit se prvního plevele, abychom ji měli připravenou na nový výsev. Zastřihneme živé ploty a zbavíme je uschlých větví, zkontrolujeme stav ovocných a jiných stromků. Samozřejmě je nutná kontrola zahradní techniky a údržba všeho náčiní, včetně sekačky na trávu, vozíků, ručního nářadí apod. Zkontrolujeme a případně vyměníme potrhanou folii, máme-li jí pokryté některé záhony. Trávu sekáme až poté, co doroste více než deseti centimetrů. Jarní údržbu a čištění bude určitě potřebovat také zahradní jezírko.
Výsev trávy
Poměrně deštivý podzim a zima, která letos byla i v nížinách bohatá na sníh, možná zanechala některá místa na zahradě rozbahněná a zcela bez trávy. Výsev nového trávníku tak může být řešením, jak se zbavit těchto nevzhledných a holých zahradních zákoutí. Pro výsev nové trávy se rozhodněte, až bude venku kolem deseti stupňů. Před vysetím půdu lehce prohrábněte a rovnoměrně smíchejte s pískem. Pak proveďte výsev vámi vybranou travní směsí a půdu uválejte, třeba pomocí travního válce.
Příprava skleníku
Stejně jako celá zahrada, i skleník v zimě odpočívá. Na jaře je však i tady provést pár důležitých příprav. Patří k nim například ošetření zeminy pomocí dezinfekce a dusíkatého vápna, což je však možné provést i na podzim. Poté je nutné záhon dobře prolít a zakrýt folií. Hloubková dezinfekce půdy nás zbaví mnoha přezimujících škůdců a hub. Pro celkovou dezinfekci prostředí ve skleníku se používají také zapálené sirné knoty, které nás zbaví škůdců přezimujících mimo půdu.
Jarní výsadba keřů a stromků
Z jara můžeme vysazovat všechny ovocné stromy, včetně těch bez kořenového obalu. Časné jaro je ideální pro meruňky, broskvoně apod. Koncem března se vysazují také okrasné listnáče či vinná réva. Půdu pod korunami stromů bude vhodné mělce okopat a zalít. Březen je vhodný například k vysazování keříků maliníku či borůvek, na konci měsíce můžeme vysadit i jahodník. Měli bychom v této době zvládnout i celou výsadbu živého plotu, aby byla připravena ještě před příchodem obvykle suchého léta, které může po jaru přijít velmi záhy.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock