zpět

Zařizujeme terasu a zahradu. Přečtete si s námi, jak na to!

Od jara do podzimu přichází „ke slovu“ bydlení na terase nebo zahradě. Někdo v takovém prostoru odpočívá, jiný pořádá party a další třeba pracuje. Ať tak, či onak, i tuto venkovní obývací část je třeba zařídit odpovídajícím způsobem...

Posnídat na čerstvém vzduchu, vypít si kávu nebo posedět při večerním grilování je ideální způsob jak si užít krásné slunečné počasí. Místo k odpočinku, kde vám bude příjemně během celého dne, orientujte nejlépe jihovýchodním směrem. Jakékoli posezení vyžaduje kvalitní podlahu a vhodné zastínění.

Terasy

Navazují na obytnou část domu, anebo jsou součástí bytu. Základ v tomto případě tvoří podlaha, lépe řečeno materiál, ze kterého je vyrobena. Nejčastěji se používá dlažba, kámen, dřevo nebo takzvaný dřevoplast (WPC), což je směs přírodních složek: dřeva a polymeru, jehož výhodou je trvanlivost a odolnost vůči přírodním podmínkám. Ať už si vyberete jakýkoli materiál, musí ležet na dobře izolovaném podkladu. Terasu je rovněž důležité správně vyspádovat. To znamená postavit ji v určitém sklonu od domu, aby z ní rychle odtekl sníh a déšť. S tím souvisí i fakt, že terasa se instaluje pár centimetrů pod úrovní podlahy místnosti, ze které na terasu vycházíte. Jestliže stavíte terasu v patře, nezbytné je zábradlí vysoké cca metr. Myslete také na stín. U nových domů se tento problém řeší přesahem střechy, pod kterou už stačí jenom umístit vybavení. Další variantou jsou markýzy, které se dají ovládat elektronicky přímo z domu. Kvalitní stín poskytne i pergola s popínavými rostlinami, anebo dostatečně velký a naklápěcí slunečník. 

Posezení v zahradě

Pokud se rozhodnete pro samostatné posezení v zahradě, měli byste ho situovat co nejblíž k domu. I v tomto případě tvoří základ ,,podlaha“. Do zahrady se hodí dlažba, štípaný kámen nebo jiné přírodní materiály. Na zpevněný podklad myslete, i když se rozhodnete pro altán s dřevěnou podlážkou. Tu totiž není vhodné usazovat rovnou na zem kvůli vzlínající vlhkosti. Stín zajistí pergola, slunečník nebo nejlevnější varianta – plachta natažená mezi čtyři sloupky.

Zahradní nábytek

Základ tvoří kvalitní a pohodlná zahradní sedačka. Při jejím výběru myslete na to, kolik lidí bude sedačku pravidelně využívat a nezapomeňte, že velikost sedačky by měla odpovídat velikosti prostoru, ve kterém bude stát. Řada lidí, kteří si pořizují zahradní nábytkové vybavení na jaře, bohužel často nepřemýšlí nad tím, kam budou tento nábytek uskladňovat na zimu, což je další důležitý fakt, který byste měli před koupí zvážit. Řešením do malého prostoru je rozkládací sedačka. Vyrábí se v mnoha variantách. Nejpohodlnější je taková, kdy se z původního modelu vysune další pohovka. Tu můžete buď připojit k základnímu posezení, anebo ji postavit samostatně.

Materiály

Nejoblíbenější je dřevo. U nás je k dostání především zahradní nábytek vyrobený z borovice, smrku nebo dubu. Ten je nejkvalitnější, ale musíte počítat s tím, že si za něj připlatíte. Nejčastěji se používá borovice. Pokud se rozhodnete pro tento materiál, informujte se u prodejce, o jaký typ borovice se jedná. Jde o to, že severská borovice zvládne i přezimování ve venkovních podmínkách, protože je vzhledem k hustému letorostu značně odolná. Nábytek z borovice středoevropské je lepší na zimu ukládat do tepla a sucha a vyžaduje i častější ošetřování. Severská borovice se také tepelně upravuje, vzniká takzvaný ThermoWood®, což je rozměrově stabilní materiál, který zvládne slunce, déšť i sníh a vydrží v dobrém stavu dlouhá léta. Z evropských dřev zbývá smrk. Ten je nejměkčí, tudíž má nejkratší životnost a díky tomu je i nejlevnější. Na našich zahradách se ujaly také exotické materiály. Oblíbená je tropická liána, kterou znáte nejspíš pod názvem přírodní ratan. Ratanový nábytek má dlouhou životnost a nevadí mu vlhko. Zajímavý a hlavně odolný je teak, pevný bambus. Kromě dřevěného se používá také kovový nábytek. Buď můžete mít celohliníkový, anebo s příměsí směsi, dural. V poslední době se objevuje i materiál tahokov, který má jednu zásadní vlastnost. Je teplotě přizpůsobivý. To znamená, že v chladném večeru vás nebude studit a přes den na slunci se o něj nespálíte. Pokud jde o ratan, existuje i v umělé variantě. Jestli vás tento typ nábytku láká, dívejte se po takovém, který má pevnou ocelovou nebo hliníkovou konstrukci, výplet obsahuje UV filtr a je stálobarevný.

Nezbytné sedáky

Určitý segment zahradního nábytku se prodává bez sedáků a ty je třeba dokoupit, jinak nemůže být o pohodlném odpočinku ani řeč. Sedáky by se vám měly nejenom líbit a tvarově zapadnout do sedačky, židle nebo křesla, ale současně by měly být ušity z materiálů odolných proti vodě, abyste je při každém dešti nemuseli odnášet do domu. Na výrobu těchto exteriérových textilních doplňků se hodně používají outdoorové materiály, jenž nepropouštějí vodu. Pod názvem Sunbrella se prodává několik různých typů látek, které jsou voděodpudivé, prodyšné, odolné proti plísním a současně stálobarevné. Obdobné vlastnosti nabízí i Porotex.

Osvětlení a další doplňky

Na terase nebo zahradě nebudete sedět pouze ráno nebo přes den, ale i večer. V tom případě potřebujete odpovídající osvětlení. Příjemnou atmosféru vykouzlí různé svícny, lampičky nebo lucerny. Podstatně bezpečnější ale budou solární svítidla, světla fungující na bázi LED diod nebo klasické osvětlení napájené ze sítě.

 

Text: Emma Hildová

Foto: DONATE

 

Zařizujeme terasu a zahradu. Přečtete si s námi, jak na to! Zařizujeme terasu a zahradu. Přečtete si s námi, jak na to!
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty