Léto je vrcholným obdobím rozkvětu našich truhlíků, záhonků a celých zahrad, a právě v tomto období poznáme, jak dobře jsme zahradu na léto připravili a jak se nám naše péče vyplácí. Ani během léta však nesmíme nechat věcem volný průběh a zapomínat na údržbu. Naši péči bude stále potřebovat trávník, odkvetlé rostliny a v neposlední řadě také vodní plochy.
K tomu nejdůležitějšímu bude v horkých letních měsících, kdy často není dostatek srážek, patřit samozřejmě dostatečné zavlažování. Kdy a jak bude zalévání nejlepší a nejefektivnější? Jak udržet zdravý a svěže zelený trávník a jak ulehčit trvalkám?
Zalévání a odchyt dešťové vody pro vaši zahradu
Pravidelné zalévání je naprostá nutnost, mělo by být však zároveň přiměřené, aby plodiny nezačaly podléhat plísním a hnilobě. Záhony s rajčaty, paprikami, okurkami a podobně bude dobré občas pečlivě prokypřit, načechraná půda kolem nich pak bude lépe udržovat vlhkost, a tak rychle se nevysuší. Zalévání bez rozmyslu může být velmi neefektivní, a přitom se značně prodraží. V době největšího slunečního žáru se voda z půdy až z třetiny vypaří, aniž by rostlinám prospěla. Voda by zároveň neměla být příliš chladná, jak tomu bývá ze studní, i rostliny mohou mít z příliš studené vody šok. Ani chlorovaná voda rostlinám nevyhovuje, proto zahrádkáři chytají vodu dešťovou, a to obvykle pomocí sudů umístěných pod okapy. Dešťová voda rostlinám prospěje nejvíc a vás přitom nebude nic stát. Zalévat se doporučuje spíše večer, zaléváme ke kořenům rostliny, ne od shora a přes listy, což může dát vzniknout plísním.
Jak udržovat odchycenou vodu v čistotě
V horkých letních dnech však stojatá voda ráda podléhá zkáze vznikem řas, usazují se v ní nečistoty a také bývá skvělou a nerušenou líhní pro komáry. Sudy a barely by proto měly být opatřené víkem, nebo sítěmi proti nečistotám, listí a hmyzu. Svou roli hrají samozřejmě i okapy, které bychom měli udržovat v čistotě a jednou za čas je zbavit usazenin, aby voda, kterou nám svedou do sudů, všechny tyto nečistoty nevzala s sebou.
Okopávání a kypření půdy
Jak zmíněno výše, půda na záhonech potřebuje čas od času provzdušnit kypřením, zaléváním se navíc tvoří tzv. škraloup, který je vhodné narušovat, aby se voda mohla lépe vsakovat a zabránilo se jejímu snadnému odpařování. Půdu stačí prohrabat menšími hrabičkami nebo mělce okopat motyčkou. Máte-li na zahradě velké záhony a plochy k pěstování plodin, pořiďte si ruční kultivátor. Plevel pak vytrháváme pravidelně a i s kořeny.
Květiny a trávníky
I květiny a trávníky je třeba v létě udržovat. Odkvetlé a uschlé květy šetrně odstraňujeme, čímž odlehčíme rostlině, která navíc může ještě znovu vykvést. Pokud jde o trávníky, sečeme pravidelně, čímž zabráníme rozšiřování plevele, ale opět spíš v pozdním odpoledni nebo podvečerních hodinách. V létě se pak doporučuje nesekat trávu příliš krátce, nastavení výšky sečení by mělo být do cca pěti centimetrů. Trávník tak zadržuje vodu a tolik nevysychá.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock
Zdroj: https://www.floranazahrade.cz, www.jaktak.cz, https://zahradkarskaporadna.cz