Koupání samozřejmě patří k létu zcela neodmyslitelně a pokud jde o dovolenou v pravém smyslu slova, kdekdo si představí slunečník, koktejl zářící barvami a samozřejmě – průzračný bazén.
Za dokonalou čistotou vody v bazénu však stojí celá řada chemických přípravků. Každý majitel i docela běžného zahradního bazénu ví, že jeho údržba se bez chemie prostě neobejde. Pokud však budete používat kvalitní chemii v přiměřeném množství, měla by být pro vaše zdraví neškodná.
Problémem je znečištění
Hlavní zdrojem znečištění bazénové vody není nikdo jiný než právě jeho návštěvník, a tak spíše než bazénová chemie zaručující čistotu vody může citlivý jedinec zaznamenat nějaké potíže vlivem tohoto znečištění. Mohou to být částečky kůže, sliznic i vlasů, mikroorganismy a nejrůznější organické látky, včetně potu, moči a mnohých tělních sekretů. Dále jsou to velmi často kosmetické přípravky, zbytky líčidel a opalovacích krémů nebo mýdla. Ačkoliv to může znít nepravděpodobně, vůbec nejčastějším znečištěním vody je fekální znečištění.
Proč je nutná bazénová chemie?
Existuje dlouhá řada nejrůznějších přípravků bazénové chemie, jejím úkolem je udržení vysoké kvality a zdravotní nezávadnosti bazénové vody. Komu takové ošetření vody vadí, může upřednostnit přírodní koupaliště nebo navštěvovat takzvané přírodní bazény, kde se voda čistí pouze přírodním způsobem, tedy pomocí vodních řas a dalších rostlin. Zdravotním riziko může představovat nesprávné dávkování bazénové chemie, což může mít za následek i vážné ohrožení zdraví.
Vyrážky a dýchací potíže – alergie na chlor?
Běžně dostupná bazénová chemie je založena na obsahu chloru a pokud chemii dávkujeme správně, neměl by nám vadit ani její typický chlorový zápach. Ten může být ze začátku trochu nepříjemný, zejména ve veřejných bazénech je jeho koncentrace mnohem vyšší, což už některým lidem může dělat problém. Někomu může způsobovat podráždění očí, ale i pokožky, můžete zaznamenat dočasné zhoršení atopického ekzému, objevit se může dokonce dušnost, kašel, sípavý dech, pocit ucpaného nosu a tíha na hrudi. Někdy dochází k zarudnutí pokožky vlivem jejího vysušení a vzniku svědivé vyrážky. Po každém koupání v bazénu se doporučuje osprchování a omytí šetrným mýdlem, v případě pocitů pnutí a vysušení pokožky pak použití hydratačního krému. Při přetrvávajících potížích může pomoci alergolog nebo dermatolog.
Péče o bazén v domácích podmínkách
Bazénovou chemii není třeba považovat za nepřítele. Pokud se s ní naučíme správně zacházet, stane se naším nepostradatelným pomocníkem. Voda v našem bazénu se bez její pomoci zkrátka neobejde, bez ní bychom se brzy koupali v zelené a páchnoucí vodě, ve výsledku daleko nebezpečnější pro zdraví. Při zaznamenání zhoršení kvality vody, včetně viditelného zákalu a podobně, je nutné ihned zareagovat a vhodnou dávkou daného přípravku vodu ošetřit. Před použitím je vždy nutné pozorně si přečíst návod k použití a pečlivě dodržovat dané pokyny.
Slaná voda chemii nepotřebuje
Pro mnohé odpůrce bazénové chemie se stala vhodnou alternativou právě slaná voda v bazénu. Ta má na rozdíl od bazénové chemie blahodárné účinky a citlivým osobám nehrozí podráždění pokožky, zarudnutí a pálení očí ani jiné potíže. Nehrozí tak ani typický bazénový zápach chloru a voda nepotřebuje složitou chemickou desinfekci, to obstará samotná sůl. Bazén se slanou vodou je skvělým řešením nejen pro dospělé s přecitlivělostí na chlor, ale především pro děti.
Veronika Moreira Tůmová
Zdroj: https://www.bazenygluc.cz https://zena.aktualne.cz/