Léto a grilování k sobě patří podobně jako Vánoce a příprava tradičního bramborového salátu. Jenže ve druhém případě nehrozí nebezpečí, že nevhodnou manipulací podpálíte balkón, terasu nebo třeba trámy na pergole. Jaké zásady při grilování dodržovat, aby prostředí, v němž je gril umístěn, přežilo bez úhony?
Dlouhé dny, teplé večery a bezpočet příležitostí, jak si toho všeho dosyta užít s rodinou a přáteli při zahradním grilování: to všechno přináší léto a aby tyto radosti nezkalila nepříjemná nehoda, je třeba pečlivě rozvažovat, kam gril vlastně umístíte, abyste nic a nikoho neohrozili. Co byste rozhodně neměli podceňovat?
1. Gril nepatří na dřevěnou podlahu
Dřevo se může velmi snadno vznítit a způsobit, že se vzniklý oheň bude rychle šířit, což je nebezpečné nejen pro zahradní vybavení a dům, ale samozřejmě také pro hosty, které jste na svou slavnosti pozvali. Z toho důvodu byste gril nikdy neměli stavět na dřevěnou podlahu, i když se to může zdát jako ideální a dokonce estetické i praktické řešení.
2. Mimo dosah všeho, co se snadno vznítí
A dřevěná podlaha není jediná, která hrozí rizikem požárů. Podle americké Národní asociace protipožární ochrany (NFPA) by se všechny grily měly udržovat mimo dosah dřevěného zábradlí, okapů a větví stromů, které by se mohly přehřát, vznítit a způsobit požár s dalekosáhlými následky. Abyste předešli riziku požáru, měli byste gril postavit alespoň do vzdálenosti tří metrů od předmětů, které hrozí přehřátím a vznícením.
3. Na balkóně byste neměli grilovat vůbec
Pokud žijete v budově s více bytovými jednotkami, neměli byste podle NFPA na balkóně gril používat vůbec. I když je balkon postavený z betonu nebo cihel a máte prostor, abyste dodrželi doporučovaný třímetrový odstup od zábradlí a dalších částí domu, je grilování v převislých částech budov s více jednotkami příliš nebezpečné a to právě kvůli blízkosti dalších balkonů, teras a domů. Ve svých záznamech NFPA uvádí, že mezi lety 2014 a 2018 došlo v souvislosti s grilováním na balkonech a terasách k téměř devíti tisícům požárů.
4. Pozor na správný postup i údržbu
Riziko požáru ovšem nemusí zvýšit jen nesprávné umístění, záleží také na dodržování vhodného postupu při grilování a pravidelnosti při údržbě. Jak radí NFPA, tak byste se měli vždy ujistit, že víka plynového grilu jsou před zapálením otevřená, u grilů s dřevěným uhlím je nutné používat pouze startovací kapalinu s aktivním uhlím, k již zapálenému grilu byste nikdy neměli přidávat akcelerátor a mezi jednotlivými použitími je nutné gril vždy řádně vyčistit od tuku a jiných nečistot, které zvyšují riziko vzplanutí.
5. Nikdy nepřenášejte gril dovnitř
I když se může zdát obtížné najít ideální a bezpečné umístění grilu venku, není dobrý nápad přenášet jej dovnitř, zejména, pokud topíte dřevěným uhlím. Takový postup nebezpečně zvyšuje riziko otravy oxidem uhelnatým.
Kontaktní gril jako šikovná alternativa
Pokud grilování milujete a nechcete se ho vzdát ani když nedokážete splnit popisované bezpečné podmínky, zkuste vsadit na kontaktní gril – na trhu je dostupné kvalitní zboží poskytující téměř plnohodnotný grilovací zážitek. S kontaktním grilem navíc odpadnou probírané starosti a pohodu si můžete dopřát na zahradě, balkonu i terase nebo v klidu domova v případě, že počasí vašemu záměru zrovna nepřeje.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock