Kdo si na počátku roku, nebo dříve, nechal provést kalkulaci na stavbu rodinného domku, jistě už zjistil, že je mu nyní, na počátku léta, doslova k ničemu. Ceny materiálů jako je dřevo, PVC nebo kov procházejí strmým nárůstem a dosahují až dvojnásobných rozměrů. Je na vině covidová pandemie?
Ze stále se zvyšujících cen jsou nesví nejen stavební firmy, ale i zákazníci. Výrobky z umělé hmoty, dřeva a oceli zdražily od Nového roku o desítky procent. A už jen „pouhé“ desetiprocentní zdražení znamená třeba při stavbě rodinného domku navýšení ceny o celé statisíce – z odhadnutého milionu se tak velmi snadno vyklube milion a půl, což samozřejmě jedincům, kteří si na takový počin berou hypotéky, pořádně zamává s rozpočtem.
Obtíže mají firmy i zákazníci
Firmy ani projektanti ale nevědí, co s tím. Ceny rostou celosvětově a to rychlostí blesku. Projektanti se proto bojí jakýchkoliv odhadů, které už za měsíc nemusí platit a v případě, že vytvářený projekt bude na stavební povolení čekat třeba půl roku, může být po uplynutí této doby situace otočená o 180 stupňů.
Ceny rostou skokově i v rámci segmentu
Rozdílné ceny jsou přitom i v rámci segmentu, například výrobce stavební chemie Den Braven těsně před druhou polovinou června oznámil, že bude zdražovat v rozsahu od 3 do 40 procent a právo dodat zboží za vyšší cenu si vyhrazuje už u dříve provedených objednávek. Pokud na jeho straně nastanou jakékoliv potíže, nemusí zboží vůbec dodat a to bez nároku na sankce ze strany objednatele.
Nejistota panuje na obou stranách
Takové skutečnosti tedy znevýhodňují jak postavení firem, které vlastně nevědí, za kolik, z čeho a kdy budou moci stavět, tak i zákazníků, kteří zase netuší, zda jim bude stačit hypotéka a kdy a za jaké částky k realizaci stavby vlastně vůbec dojde. Co za tím vším stojí?
Hlavní důvody, proč ceny stavebních materiálů lezou nahoru
Petr Bartoň, hlavní ekonom skupiny Natland, v nedávném rozhovoru pro Novinky uvedl, že za strmým růstem cen stojí pět hlavních důvodů. A všechny jako tenké, leč pevné, vlákno spojuje celosvětová pandemie způsobená novým čínským koronavirem SARS-CoV-2. Jaké jsou tedy hlavní příčiny celosvětové zdražovací krize, kterou od začátku června zažíváme?
- Prvním důvodem je již zmíněný fakt, že ceny rostou celosvětově, je potom logické, že tento fenomén dorazí i do Česka.
- Dále je na vině nefunkční ekonomika, kterou výrazně poškodily covidové lockdowny: kvůli nedostatku pracovních sil (které byly v karanténě, izolaci) je výroba náročnější, materiály vzácnější, vše je nákladnější a s tím nutně souvisí i nárůsty cen.
- Proměnila se také poptávka: řemeslníků se mnozí kvůli riziku nákazy covidem-19 báli, proto jsme si zvykli rekonstruovat a stavět sami. K tomu ale potřebujeme jiné vybavení. Dříve užívané materiály tak leží v profesních skladech a pro nové potřeby je třeba vyrobit nové vybavení. A to všechno stojí peníze.
- Státy chtějí motivovat výrobu a snížit tak riziko skutečného nedostatku materiálů, který by podle Bartoně způsobil, že by ceny mohly nahoru vyletět až pětinásobně, což by už znamenalo skutečnou krizi. Aby trh předešel tomuto šoku s fatálními následky, zvyšuje ceny již nyní.
- Poslední příčina je podle Bartoně ryze česká a souvisí s nedůvěrou ve vládní opatření, což je reakce na chaotickou politiku posledních měsíců. Lidé jsou připraveni na všechno, počítají s tím, že se situace může ze dne na den změnit a že budou muset opět zavřít svou činnost a nebudou vědět, kdy zase budou moci pracovat. Takže se snaží pojistit a pokud to jde, užívají jako prostředek právě i zdražování, tedy zvyšování cen.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock
Zdroje:
https://www.novinky.cz/
https://www.novinky.cz/
https://rokycansky.denik.cz/