Konečně jsme se dočkali a zima se pomalu ale jistě loučí, i když nerada. S příchodem jara a prvních slunečných dnů je ten pravý čas na obhlédnutí zahrady, která potřebuje naši pomoc s tou správnou přípravou na jaro. Nejen samotná zahrada, ale i nářadí, které nám s jejím zkrášlováním a údržbou pomáhá, bude potřebovat kontrolu.
Dny jsou sice ještě vesměs studené a doba odkládání svršků je ještě daleko, zahrada už ale potřebuje své. Po prvním znatelnějším oteplení pak bude práce na zahradě skutečnou radostí a smysluplným odpočinkem pro duši. Přinášíme vám proto základní přehled tipů pro nezbytné práce na začátku jara v pěti krocích. S čím začít a do čeho se pustit co možná nejdříve?
1. Začněte důkladným úklidem
Po dlouhé ospalé zimě potřebuje zahrada probudit, a to ničím jiným než pořádným úklidem, který ji zbaví suché trávy, zbytků tlejícího listí, popadaných suchých větví apod. Odstraňte a ukliďte listí a suché jehličí, kterým jste měli v zimě přikryté záhony. Z trávy vyhrabte její suché zbytky a listí, které tu zůstalo od podzimu, a odneste je na kompost. Začněte zbavovat záhony plevele.
2. Zkontrolujte nářadí a proveďte nezbytné opravy
Zkontrolujte stav přístrojů a vybavení, sekačky na trávu, ale i ručního náčiní, v případě potřeby vyměňte násady. Vyčistěte sudy a nádrže na vodu, odstraňte z nich zbytky sněhu, ledu, napadaného listí a dalších nečistot. Zkontrolujte také stav zahradního nábytku, který budete co nevidět stavět ven. Zkontrolujte látkové plachty či podsedáky, mohou být zpuchřelé a popraskané, nezapomeňte také zkontrolovat stav folie mezi jahodníky a popřípadě ji vyměnit.
Příprava zahrady na sezónu
3. Půda potřebuje revitalizaci a mulčovací kůru
Půda bude na konci zimy pravděpodobně vysušená, tvrdá a chudá na obsah živin, vláhu a živiny jí proto musíme dodat kompostem či přihnojováním. Je nutné ji také provzdušnit. Pro chudší zeminu bude lepší opatřit hnojivo pro její ozdravení a prodloužení životnosti rostlin. Kromě hnojiv a organických materiálů bude dobré na záhony a do míst kolem stromů a keřů přidat mulčovací kůru. Ta pomáhá předcházet růstu plevele a vzniku chorob. Mulčovací kůra také udržuje vláhu a stálou teplotu.
4. Sestříhání rostlin a ořezání stromů
Rostliny, keře či živé ploty bude po zimě potřeba zkrátit a ostříhat, aby se na jaře v plné síle rozrostly a byly košatější. Budou mít pak také bohatší květenství a lepší úrodu plodů. Uschlé větve stromů a keřů bude nutné ořezat, růže zbavíme odumřelých stonků a zastřihneme. Na jaře je také potřeba zkrátit trvalky a popínavé rostliny. Traviny zkracujeme až u země. Takovéto ošetření rostlin necháváme až poté, co přejdou poslední mrazy, rozhodně však dřív, než začnou rašit pupeny.
5. Vysazování okrasných rostlin a první zeleniny
Základem nové jarní výsadby budou trvalky, které vnesou do vaší zahrady spoustu barev a nemusíte je každoročně měnit, je to například prvosenka jarní, koniklec nebo rozchodník. Jde obvykle o drobnokvěté, nenápadné rostlinky, které mohou vykvést ještě dřív, než sleze poslední sníh. Vysadit už můžete ale i ranou zeleninu, například ředkvičky, raný salát, špenát nebo hrášek. Na začátku jara je také vhodný čas pro výsadbu ovocných keříků a stromků.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock