První týdny a měsíce po narození miminka jsou pro rodiče obdobím krásným, ale také náročným. Přirozeně mají o své maličké strach a starají se, aby prospívalo a bylo pokud možno co nejvíce v pořádku. S tím může pomoci dětská chůvička. Proč koho se hodí a skutečně se bez ní novopečení rodiče neobejdou?
Významnou pomocí, kterou zařízení jako je dětská chůvička novopečeným rodičům poskytne, je ujištění, že dítě je v pořádku, i když s ním nejsou ve stejné místnosti. Ať už má maličké od počátku svůj vlastní pokojíček, nebo ho necháte spát v ložnici, zatímco chvilky času využijete pro přípravu jídla nebo úklid domácnosti, či si chcete posedět s přáteli a dítě nechat v klidu vedle, vždy se vám hodí pomocník, který vás zpraví o tom, že vás vaše miminko potřebuje.
Co je úkolem dětské chůvičky
Protože přesně to je funkce dětské chůvičky. Jejím hlavním a v podstatě jediným účelem je hlídat, zda všechno probíhá tak, jak má, a v případě, že tak tomu není, vám o tom dát ihned vědět. Podle řady odborníků mohou chůvičky touto cestou významně napomoci ke snížení rizika obávaného syndromu náhlého úmrtí kojence a přispět k celkové vnitřní pohodě rodiče, který ví o svém dítěti i ve chvíli, kdy zrovna nestojí přímo u něj.
Proč si takové zařízení pořídit
U svého miminka nemůžete být nonstop, někdy potřebujete odběhnout, abyste se občerstvili nebo si odskočili na toaletu, k čemuž často využíváte právě chvilky, když usne. Abyste měli jistotu, že mu nic nechybí, můžete ho nechat hlídat elektronickým zařízením známým jako dětská chůvička, které vás alarmem upozorní v případě, že se něco děje.
Proč se nespoléhat nejen na ni
I tak je dobré vědět, že chůvičky nejsou neomylné, reagují na dech, pohyb nebo srdeční frekvenci a někdy mohou spustit alarm, ačkoliv se nic neděje, což vás může zbytečně vystresovat. Na druhé straně je nutné zopakovat si zásady první pomoci a poradit se s lékařem, jak postupovat, když se skutečně stane to či ono, abyste dítěti pomohli, než dojede přivolaná odborná pomoc. Protože když nebudete vědět, jak se v případě problému zachovat, dětská chůvička vám sama o sobě nepomůže. Ona nahlásí problém, vyřešit ho ale musíte vy.
S kamerou nebo bez?
V dnešní době je na trhu k dispozici široká škála různých zařízení, jejichž cenová relace je skutečně široká. Můžete si pořídit základní model, který funguje v podstatě jako mikrofon, jenž pouze přenáší zvuky a umožňuje vám sledovat dech, pohyby a případně křik či pláč vašeho děťátka – to vše podle zvuků. Jiné chůvičky se opírají o skutečné senzory pohybu, které se vkládají pod miminko a ozvou se, když se po určitou nastavenou dobu nepohne, případně nenadechne, pokud se jedná o senzor dechový.
A potom jsou tu chůvičky s kamerkou, které poskytují zase přesnější informace, protože vám dávají k dispozici i obraz toho, co dítě dělá: můžete jej sledovat a poslouchat díky kamerce, která ho snímá. Existují dokonce i aplikace, které můžete stáhnout do svého chytrého zařízení a ono bude fungovat jako dětská chůvička, v této souvislosti je ovšem nutné zmínit, že nedosahují takové míry přesnosti jako specializované chůvičky. Vybírat rovněž můžete z variant na baterky a dobíjecích, které pro dobytí vyžadují připojení k síti.
Skutečně ji potřebujete?
Dětská chůvička je určitě praktická a velmi užitečná rodičovská pomůcka. Využijí ji zejména rodiče, kteří bydlí ve svým dítětem v domě, kde se ložnice nebo pokojík nachází v jiném patře než další obytné místnosti, případně je skvělým pomocníkem ve chvílích, kdy máte návštěvu a dítě necháte spát v jiném pokoji. Jsou ale i rodiče, kteří se bez chůvičky obejdou, protože buď bydlí v menším bytě, nebo si například pořídí pojízdnou postýlku na kolečkách, díky níž mají všude v bytě své dítě na očích. Stejně jako je tomu u spousty dalších záležitostí, je na každém rodiči, jak zhodnotí pro a proti a zda pomoci dětské chůvičky využije či ne.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock