S nadcházejícím létem stále více lidí řeší možnosti koupání. Pokud patříte ke šťastným majitelům zahrady, ještě stále máte čas na pořízení bazénu. Poradíme vám, jak vybrat ten správný...
Vlastní bazén řeší spoustu otázek. Nevěříte? Začněme tou nejzásadnější, jak si upevnit zdraví. Každý lékař obvykle odvětí, choďte plavat, protože plavání je zdravé. A následuje další otázka, kam. Řeka i rybník nebo jiná přírodní nádrž bývají v létě často pokryté sinicemi, takže koupání v takové vodě je hazard se zdravím. V bazénu na veřejném koupališti si také moc nezaplavete, protože je tam obzvlášť v letním období plno. A dovolená u moře? Tak ta je sice fajn, ale týden či dva plavání jednou za rok vaše zdraví rozhodně neovlivní. V domácím bazénu se navíc nemusíte koupat jenom v létě a za hezkého počasí, ale při vhodných doplňcích od jara do podzimu a třeba i za deště.
Co vybrat
Pořídit se dají bazény od pár do stovek tisíc korun. K základní ceně za bazén raději připočítejte ještě několik tisícovek navíc za různé praktické doplňky. Při rozhodování, jaké ,,koupaliště“ vybrat, rozhodně berte v úvahu i místo, kde bude stát. Od něho se pak odvíjí velikost bazénu a tvar, které by měly vhodně zapadnout do konceptu zahrady. Jestliže uvažujete o pořízení bazénu jenom pro osvěžení, a hlavně pro děti, hledejte v kategorii nadzemních bazénů s pevnou konstrukcí. Dají se postavit i svépomocí, pro podklad bude stačit srovnat plochu, vysypat ji pískem a překrýt geotextilii, která chrání dno bazénu před protržením. Vyšší level, a tedy více peněz z vaší peněženky, představují zapuštěné bazény. Prodávají se ve variantách fóliové, sklolaminátové, keramické a kompozitní. Pod označením fóliový bazén se skrývá silnostěnný pozinkovaný plech s antikorózním nástřikem. Vnitřek bazénu tvoří zpevněná fólie s UV filtrem. Sklolaminátové bazény jsou pevnější, protože jsou vyrobeny z polyesterových materiálů a vyztuženy sklolaminátovými vlákny. Polyuretanový nástřik jim poskytuje dostatečné tepelně izolační vlastnosti. Hladký povrch bez jakýchkoli spojů vypadá nejenom lépe, ale hlavně se mnohem snáz čistí. Pokud nejste omezeni finančním limitem, pořiďte si keramický bazén, v němž základ tvoří keramická vrstva na stěnách, která bazén nejenom zpevňuje, ale funguje i jako tepelná izolace. U těchto bazénů je oblíbený také originální vzhled 3D barevného efektu. Bazén nemusíte mít pouze obdélníkový, ale všelijak tvarovaný, kdy konstrukci tvoří panely z kompozitních materiálů. Tento typ bazénů ocen zejména rodiče malých dětí, protože v něm lze vybudovat mělčinu pro dětské hraní a hloubku pro plavání najednou. Nezanedbatelné je i široké schodiště, kterým projdou bez problémů i starší nebo lidé s pohybovým handicapem.
Nezapomeňte na doplňky
Nikdo se nekoupe rád ve špinavé vodě. Proto by součástí bazénu měla být filtrace a bazénový vysavač, který sbírá z povrchu či dna vody různé mechanické nečistoty jako listí, trávu, drobné kamínky apod. Rozhodně si pořiďte plachtu, která se vám bude hodit nejenom při zazimování bazénu, ale i během koupacího období. Plachty se prodávají buď klasické nebo solární. Ty umí přes noc udržet teplotu vody a ráno znásobit intenzitu slunečních paprsků. Díky tomuto efektu bude voda v bazénu rychleji ohřátá. Pokud máte malé děti a zapuštěný bazén, hodit se bude i takzvané lamelové zakrytí, které zachytí případný pád dítěte do bazénu a podrží ho na hladině.
Vysoce funkční je zastřešení v provedení posuvné nebo přenosné. Při výběru se zajímejte o to, zda se dá uzamknout, což je výborná bezpečnostní pojistka před zvídavými dětmi, které ještě neumějí plavat. Jestliže se rozhodnete pro tento typ zastřešení, je dobré uvažovat i o tepelném čerpadle, které prodlouží koupací sezónu o minimálně další 4 měsíce. Zastřešení je dostupné nejenom pro zapuštěné, ale i nadzemní bazény. Nezbytným vybavením jsou také schůdky, které by měly být bezpečné, tj. minimálně s protiskluzovými schodnicemi.
I když toužíte po velkém bazénu, v němž byste si mohli pořádně zaplavat, ale z důvodu prostoru to není možné, nevěšte hlavu a pořiďte si protiproud, který vám nedostatek místo dokonale vynahradí.
Zmínili jsme, výhodu čisté vody. Té pomůžete, pokud půjdete do bazénu čistí, tedy bez nalepené trávy, kamínků na nohách, ulepení od limonády, drobků od jídla apod. Zvažte proto pořízení zahradní sprchy, kdy nejlevnější modely stojí okolo pár stovek.
Dalším doplňkem, nebo spíš nutností je bazénová chemie. Její použití vychází z pravidelné kontroly ph vody a koncentrace chlóru. Záleží také na tom, zda se vám v bazénu neobjevily mikroorganismy, které je třeba zlikvidovat cílenými prostředky. Práci s konkrétní bazénovou chemií chemií by vám měl vysvětlit prodejce. Pokud jste alergičtí na chlór, rozhodně to neznamená, že se musíte koupání vzdát. Stačí, pokud vyměníte klasickou chemii za produkty na bázi kyslíku. K čištění vody se může použít i UV lampa. Počítejte ale s tím, že nejde o nijak levnou záležitost. V poslední době se hodně používá také mořská sůl, a to v množství, které z hlediska slanosti vody ani nezaznamenáte. Před použitím soli je ale třeba ošetřit všechny kovové části bazénu, které přicházejí do stylu s vodou, aby nedošlo ke korozi.
Text: Emma Hildová
Foto: Mountfield, Alukov