zpět

Letní hrátky se zahradním osvětlením

Konec jara a první polovina léta se sice nese ve znamení dlouhých večerů, za kterých si na cestu nepotřebujeme svítit baterkou, přesto zahradě či prostoru kolem domu prospěje zajímavé, působivou atmosféru vytvářející osvětlení. A to nejenom v letním období.

Venkovní světla neplní pouze funkci užitkovou. Na zajímavých plochách, které v šeru a za tmy ztrácejí své kouzlo, dokážou vytvořit atmosféru, jež promění zahradu v místo lákající k romantickému posezení či rozjímání. Představíme vám několik typů osvětlení, které jsou vhodné pro různé venkovní podmínky.

Elektrické osvětlení

Častým řešením bývá natažení prodlužovacího kabelu do zahrady, do kterého se zapojí svítilna a pak už stačí jenom zapnout spínač. To je samozřejmě špatně - jednak proto, že na kabel může napršet, a za druhé z toho důvodu, že v noci často padá rosa. Elektrický zdroj je takto v každém případě ohrožen vlhkostí.

Jestliže máte místo určené k posezení v zahradě stanovené jednou provždy (nebo alespoň na delší čas), zamyslete se nad možností přivést elektřinu až k němu. V podstatě stačí zakopat kabel v ochranném plášti do země a vyvést ho ven v místě potřeby. Vzhledem k tomu, že se u zahradních elektrických svítidel používá nízké napětí, obvykle 12 nebo 24 V, není nutné vedení pokládat nijak hluboko do země. Tato světla obvykle slouží k nasvícení různých ploch a zvládne je instalovat každý šikovný kutil. Jestliže se ale rozhodnete pro světla s napětím 220 V, která se hodí například do zahradní kuchyně, kde často vaříte a pořádné osvětlení je tudíž potřeba, nechte takovou instalaci raději na odborníkovi. 

Solární svítidla

Nepopiratelnou výhodou tohoto typu osvětlení je fakt, že jeho provoz nic nestojí, jelikož se lampy přes den samy dobíjejí slunečním svitem. Je tedy jasné, že kvůli nim nebudete muset rozkopat půlku zahrady, sekat do zdi apod., protože k jejich instalaci není nutná žádná kabeláž ani vedení drátů. Svítidla vydrží svítit prakticky celý večer. Výhodou je i to, že je nemusíte zapínat, protože v sobě mají zabudovaná čidla, díky kterým se za soumraku sama rozzáří.

Věčný oheň

Živý oheň dodává prostoru doslova magickou atmosféru. Na výběr máte z více možností. Nejjednodušším řešením jsou svíčky. Pořiďte si raději robustnější, které mají silnější knot a tím i stabilnější oheň. Svíčky se obvykle staví na nehořlavou podložku, jež ochrání stůl nebo ubrus od skapávajícího vosku. Pro větší bezpečnost a ochranu před větrem je ale raději venku umístěte například do lucerny se skleněnými okénky. Stejně dobře vám ovšem poslouží i obyčejná zavařovací sklenice. Abyste zabili dvě mouchy jednou ranou, a to doslova, poptejte se po svíčce s příměsí látek, které odpuzují dotěrný hmyz. U venkovního krbu využijete také lampu se svítilnovým olejem, ve kterém musí být rovněž dostatečně silný knot. I v tomto případě je lepší pořídit si olej s vůní odpuzující komáry, mouchy a další otravný hmyz. Zajímavou variantu pro živý oheň představují louče neboli pochodně. Klasikou jsou bambusové, ale prodávají se i z oceli. Louče se upevňují do kovového stojanu, případně jsou uzpůsobené pro zapíchnutí do země. Jako palivo se do nich používá hořlavý gel. Aby vám louče nezhasly při sebemenší letní dešťové přeháňce, opatřete je krytkou, která knot ochrání před nepřízní počasí.

Kam s nimi?

Jednotlivé osvětlovací prvky „nesázejte“ do zahrady bez ladu a skladu. Během dne si rozmyslete, který dekorativní nebo rostlinný prvek byste rádi nechali vyniknout i ve večerních hodinách. Pokud chcete například nasvítit kvetoucí keř, světla, vhodná jsou solární, umístěte pod něj tak, aby směřovala vzhůru. Pro osvětlení chodníčků nebo cestiček v zahradě můžete použít louče nebo svíčky, které jsou ideální pro volné prostranství. Zamyslete se nad čidly pohybu, jež poslouží jako bezpečnostní prvek, který vás upozorní na případný noční pohyb cizích osob po zahradě. Pro osvětlení bazénu nebo jezírka použijte reflektory, jenž se umísťují těsně pod hladinou. Svícení se nenastavuje směrem vzhůru, ale horizontálně s hladinou. Máte na zahradě fontánu nebo jakoukoli další variantu tekoucí vody? Osvětlete ji také reflektory, které ovšem nastavíte tak, aby svítily proti proudu vody. Altánu či pergole bude slušet bodové svítidlo, otočené kuželem světla do horní části stavby. Na terase si posviťte nástěnným svítidlem, které se dá rozsvěcet i z vnitřku domu.

Specifika venkovních svítidel

Pro venkovní svítidla existují určité parametry, které jsou dány stanovenými normami. Nezapomeňte, že zdroje musí pracovat ve vysoce zátěžovém prostředí. Zásadní pro ně je, aby odolala vlhkosti a proniknutí vody, například za deště, dovnitř svítidla. Exteriérové osvětlení (ale také interiérové) je opatřeno takzvaným krytím IP. Pod tímto názvem se skrývá normované označení, které určuje použití světla do konkrétního prostředí, tedy míru ochrany před vniknutím cizího tělesa nebo kapaliny do osvětlení. Zásadně vybírejte svítidla s číslem krytí IP 44 a vyšším. Tak máte jistotu, že světlo přežije i sebemenší venkovní vlhko. Například pokud chcete osvětlit bazén nebo zahradní jezírko umístěním světel pod vodu, musíte vybírat taková, která mají krytí IP 68.

Výběr světel

Cena venkovních světel se pohybuje v rozmezí pár stovek až několika tisíc. Při výběru se ale rozhodně neřiďte cenou, ale hlavně kvalitou. Jak už jsme zmínili, svítidla by měla být odolná proti vodě, prachu, ale také teplotním výkyvům. Aby vám vydržela déle než jednu sezónu, je nutné se o ně dobře starat, pravidelně je čistit. Před nákupem si proto nechte ukázat, jak se rozebírají a co všechno je třeba zkontrolovat.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Philips, Bonami

Letní hrátky se zahradním osvětlením Letní hrátky se zahradním osvětlením Letní hrátky se zahradním osvětlením
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty