zpět

Domácí krytý bazén: Vše, co potřebujete vědět

Domácí krytý bazén nabízí celou řadu výhod a stal se symbolem luxusu. Architekti a projektanti od něj ovšem často zrazují a považují jeho stavbu skoro až za bláznovství. Tento názor zdůvodňují vysokými náklady na provoz, vlhkostí a zápachem chemikálií šířícím se po celém domě.

Je pravda, že provoz vnitřního bazénu v domě klade náročné požadavky na řešení vlhkosti, vytápění a ventilaci, ale v létě ho můžete díky variabilnímu prosklení otevřít do zahrady a takřka ho proměnit v bazén venkovní. A navíc stačí dodržet následujících několik zásad a všem potížím spojeným s vnitřním bazénem se snadno vyhnete.

Interiérový bazén by měl splňovat několik podmínek:

• Kvalita a životnost– v ideálním případě obdobná jako celý objekt.

• Maximálně úsporný provoz– zejména umožnění instalace automatického lamelového krytu hladiny, byť i dodatečné.

• Uživatelský komfort- variabilní co do velikosti, hloubky, pozice vstupního schodiště a instalovaných atrakcí, současně dobře a snadno udržovatelný.

• Nadčasový design a současně bezpečné a zdravotně hygienické provedení.

Kam tedy bazén umístit?

K umístění bazénu v rodinném domě se často využívá suterén z důvodu dobré tepelné izolace, tedy snížení nákladů na vytápění, a ušetření prostoru v přízemí. Naproti tomu nevýhodou je oddělenost od zbytku obydlí a nedostatek denního světla, které musí být nahrazeno svícením, nebo prosklenou podlahou přízemí.

Jako druhou možnost volí lidé postavit bazén v přízemí. V takovém případě připomíná zimní zahradu s prosklenými obvodovými zdmi. Pak si můžete užívat koupání v zimě s pohledem na zasněženou zahradu a v létě otevřít okna a vytvořit zdání venkovního bazénu. V přízemí je možno bazén postavit i dodatečně v hotovém domě, naproti tomu je třeba počítat s vyššími náklady na teplo.

Prosklení vnitřního bazénu musí být řešeno tak, aby na konstrukčních prvcích a na celém nosném systému nedocházelo ke kondenzaci vodních par. Ale ani sebelepší zasklení nedosáhne požadované úrovně, pokud není správně usazeno do systému, který je dimenzován pro specifické požadavky konstrukce bazénového prosklení. V dnešní době seženete různé druhy speciálních skel a fólií s antikondenzačním efektem, které uspokojí i ty nejnáročnější.

Nechte si poradit od stavařů i odborníků na vzduchotechniku a vytápění. Jedná se o náročnou stavbu, kterou se nevyplatí podcenit. Uspořit vám pomůže zakrytí samotné vodní hladiny laminátovou deskou, která zamezí nepříjemnému vypařování a zadržuje teplo. Sníží tak spotřebu energie o 30 až 40%.

Vlhkost, odpařování a jak na něj?

Ideální vlhkost vzduchu v okolí bazénu je 55 až 60%. Přičemž se z bazénu o ploše 32m² vyhřívaného na 26 stupňů při okolní teplotě 28 stupňů vypaří až 5 litrů vody za hodinu. S tím přímo souvisí i vlhkost, kterou je potřeba někam odvést, aby se nám doma nerozmnožily plísně. K tomu se používá buď jednoduchá ventilace, která vlhký vzduch odvede ven a nasaje čerstvý vzduch zvenku (v zimě se musí ohřívat), nebo klimatizace, která vzduch ochladí, zbaví vlhkosti a vrátí zpět k bazénu. Obojí je však energeticky náročné.

Velmi pomohou také odvlhčovače na principu kondenzace vodních par. Odvlhčovač se umístí ke stropu bazénové haly a sraženou páru odvádí zpět do bazénu. Pokročilejší přístroje jsou pak odvlhčovací a kompresorové jednotky.

Nejpokročilejším zařízením je pak vzduchotechnická jednotka, která vysušuje vzduch a zároveň ho ohřívá na požadovanou teplotu.

Vytápění bazénu a haly

Vytápění je bezpochyby největší položkou provozu bazénu, takže je potřeba topit co nejefektivněji. K vytápění místnosti s bazénem se používá nejčastěji podlahové topení. Pro samotný ohřev vody je nejvhodnější tepelné čerpadlo nebo moderní úsporný kondenzační kotel, eventuálně v kombinaci se solárními absorbéry nebo fotovoltaickými panely.

Bazén většinou potřebuje vlastní výměník tepla a systém vytápění oddělený od zbytku domu.

Pokud nechcete bazén vytápět, můžete zvolit zastřešení, které vám prodlouží koupací sezonu o několik týdnů. Na výběr máte mezi klasickým zastřešením a přenosným, viz článek

Zásady hygieny

Bazénovou vodu je nutné chemicky čistit a ošetřit buď chlorem, nebo solí. Existují i jiné alternativy, které doporučí individuálně specializovaná firma. Sázkou na jistotu jsou chlorové tablety. Dávejte si také pozor na plísně spojené se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Součástí bazénové haly by měla být koupelna se sprchou a toaletou, ideálně šatna.

 

Závěrem můžeme říci, že celoroční koupání v domácím krytém bazénu je určitě lákavým snem, ale je nutné počítat s vysokými náklady a složitou stavbou a údržbou.

 

Alupo

Domácí krytý bazén: Vše, co potřebujete vědět Domácí krytý bazén: Vše, co potřebujete vědět Domácí krytý bazén: Vše, co potřebujete vědět
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty