zpět

Bylinkář – díl třetí: Lippia dulcis Colada

Lippia dulcis Colada je původní název pro nás už známější Aztécký cukr. Její listy se používají jako přírodní sladidlo, které neobsahuje žádné kalorie. No není to sen?

Už na první pohled se jedná o velmi zajímavou rostlinu. Můžeme ji totiž také použít jako dekorativní květinu, což u jiných bylinek není mnohdy možné.

Je to cukr, nebo ne?

Nejsladší částí této rostlinky jsou její listy. Právě ty se totiž používají jako přírodní sladidlo, které je mnohonásobně sladší než cukr nebo výtažek ze Stévie. Používá se především pro oslazení čajů nebo jiných nápojů, lístky se dají přidat i do salátů. Pokud vás ale přepadne chuť na sladké a nechcete hned sáhnout po čokoládě, stačí, když si utrhnete lístek a pomalu ho rozžvýkáte. Tato bylinka je ostatně vhodná pro ty, kteří si hlídají váhu. Nemusí se tak připravit o oslazené nápoje a vynechat sladké úplně.

Dříve se ale Lippia nepoužívala jako sladidlo, ale měla podstatně širší využití. Používala se například jako lék na bronchitidu, kašel nebo astma, a to proto, že Lippia má silnou příchuť kafru.

Aztécký cukr má ale nejen své příznivce, ale i odpůrce. Některým se zdá málo sladký, jiného odpuzuje jeho aroma. Je ale důležité říci, že Lippia je sama o sobě ještě nepříliš prozkoumanou rostlinou, a tak není zcela zřejmé, jaké účinky na náš organismus vlastně má.

Nebojte, je i pro začátečníky

Lippia je velmi nenáročnou rostlinou, kterou zvládne pěstovat i naprostý začátečník. Najděte pro ni slunné místo v závětří a bude spokojena. Daří se jí především v hlinité a písečné půdě. Lippia má ráda teplo, takže vám přes léto bude krásně prosperovat na balkoně či na zahradě, ale na zimu ji vezměte zpátky do bytu. Zalévat se musí pravidelně, neměla by proschnout.

Lipii naleznete v každém květinářství či bylinkářství a za opravdu přijatelnou cenu. Nemusíte se tedy bát, že vaše peněženka při její koupi zapláče. Zvažte, kam ji v bytě umístíte, protože sice dorůstá jen do výšky zhruba pětadvaceti centimetrů, ale může vytvářet i metr dlouhé převisy. Proto je vhodné ji umístit do závěsných květináčů.

 

Christine Pölderlová

Podobné projekty