zpět

Bylinkář – díl čtvrtý: Znáte meduňku lékařskou?

Meduňku lékařskou, alespoň podle jména, známe nejspíš všichni. Málokdo ale ví, jak tato rostlinka vypadá a jaké má vlastně účinky. Pojďme se na ni podívat zblízka. Možná zjistíte, že pomůže i vám.

Její použití

Pokud bychom se měli zaměřit na účinky meduňky lékařské na naše zdraví, možná bychom se divili, na co všechno ji můžeme použít. Zklidňuje náš trávicí trakt, příznivě ovlivňuje nervový systém, zpomaluje tep nebo také snižuje krevní tlak.

Ze sušených nebo i čerstvých listů meduňky můžeme připravit skvělý a účinný čaj. Ostatně odvar z meduňky je tím, co si z této byliny nejčastěji připravujeme.  Pomáhá při nespavosti a migréně. Málo známé ale je, že vám dokáže pomoci i při nadýmaní či nervových obtížích.

Pokud se zajímáte o svíčky či vonné oleje, určitě víte, že meduňka lékařská má i uvolňující účinky. Vonné oleje s vůní meduňky naleznete v každé specializované prodejně a její vůně vám může pomoci při již zmíněné nespavosti.

Protože je velmi šetrná k pokožce, výtažky z meduňky najdeme i v mnoha kosmetických přípravcích. Pokud máte problém s opary, určitě si pořiďte balzám na rty, který tento extrakt obsahuje.

Meduňka v kuchyni

Možná to mnohé z vás překvapí, ale meduňka je velmi oblíbenou bylinkou i v kuchyni. Hodí se například při pečení kuřete. Pokud smícháte hrstku meduňky s máslem a kuře před pečením touto směsí pomažete, získáte skvělou a neotřelou chuť.

Jste-li spíš na sladké, doporučujeme přidat snítku meduňky do ovocného salátu. Neuděláte chybu, když meduňkou dochutíte i dezerty. Domácím marmeládám pak meduňka dodá úžasnou bylinkovou vůni a příchuť.

Pokud se rozhodnete si meduňku nasušit sami, uchovávejte ji v dobře uzavřených lahvích a pouze po dobu jednoho roku.

Jak ji pěstovat?

Semena meduňky lékařské se vysévají na jaře. Klíčí již po několika týdnech, poté můžeme vzrostlé rostlinky přesadit do venkovního záhonu. Meduňka, která je půdokryvná, se velmi snadno a rychle množí oddenky, a proto není třeba si předpěstovat velké množství rostlin. Dejte ale pozor na to, že meduňka má ráda především teplo, takže její vysazení do záhonu rozhodně neuspěchejte.

O meduňku musíte pečovat, kromě tepla má totiž ráda i velké množství vody a neodpouští ani malé zapomínání.

 

Christine Pölderlová

Podobné projekty