zpět

Tradiční bylina je šalvěj lékařská neboli „babské ucho“

Povídání na téma šalvěj se nám v tyto dny určitě velmi hodí. Pokud vás trápí bolest v krku nebo kašel, šalvěj lékařská je přesně ta bylinka, na kterou byste si měli vzpomenout. Šalvěj se nejčastěji používá k výrobě odvarů.

Léčivé účinky šalvěje pro nás nejsou již žádnou novinkou. Tato bylinka byla totiž dříve považována za všelék. Ve skutečnosti to až taková pravda není, ale určitě se šalvěji její léčivé účinky nedají upřít. Většinou ji používáme, pokud nás bolí v krku nebo trpíme záchvaty kašle. Ale věděli jste, že šalvěj je skvělý pomocník při přílišném pocení a má hojivé a dezinfekční účinky?

Jak šalvěj vypadá?

Šalvěj lékařská je určitě nepřehlédnutelná rostlinka, kterou charakterizují především její fialové květy. Můžeme ji rozpoznat i podle výrazné kořenité vůně, které se kolem ní šíří.

Jak ji můžeme použít?

Jak již bylo zmíněno, šalvěj lékařská je velmi prospěšná pro naše zdraví. Co se týče všemožných léků a sirupů proti chřipce či angíně, většinou obsahují právě šalvěj. Velmi dobře si totiž poradí s bakteriemi, které se ve vašem těle nacházejí.

Tip: Do medu přimíchejte rozdrcené lístky šalvěje a nechejte pár dní odležet v uzavřené sklenici. Uvidíte, že s vaším zdravím to udělá divy. Méně známým faktem je, že šalvěj je velmi účinná na ekzémy, akné nebo podrážděnou pokožku. Šalvěj má antioxidační účinky a působí i na chronická onemocnění, která náš organismus zatěžují a oslabují.

Můžete ji pěstovat i doma

Šalvěj lékařská patří k méně náročným bylinkám. Nevadí jí ani sucho a chudá půda. Potřebuje ale chráněné a slunné místo. Konce lístku lehce zaštipujte kvůli podpoře dalšího růstu rostliny. Při úplném odkvětu je dobré všechny květy ostříhat. Rostlina se tak nebude namáhat s tvorbou semen. Šalvěj špatně snáší mrazy, proto ji na zimu přikryjte.

Pokud šalvěj pěstujete doma v květináči, dávejte dobrý pozor, aby měla dostatek světla.

 

Christine Pölderlová

Podobné projekty