zpět

Bylinkář – díl šestý: Indický angrešt neboli Amalaki

Indický angrešt je nízký strom s opadavými listy, který u nás není příliš znám. Jak již ale původní název napovídá, populární je v indické medicíně. Jeho plody jsou vizuálně velmi podobné angreštu a obsahují vysoké množství vitamínu C a antioxidantů.

Tato zázračná rostlinka má také přezdívku „nebeské ovoce“; důvodem je nepřeberné množství léčivých účinků na naše tělo. Jeho pravidelné užívaní se doporučuje především lidem vysokého věku.

Jaké jsou jeho léčivé účinky?

Indický angrešt funguje jako přírodní lékárna. Jeho užívání pomáhá lidem trpícím cukrovkou, a to proto, že snižuje obsah cukru v krvi. Napomáhá také lepšímu fungování jater, snižuje cholesterol a zlepšuje trávení. Můžeme ho použít i při chronickém kašli, astmatu či tuberkulóze.

Zajímavostí je, že indický angrešt má pozitivní účinky na ženské pohlavní orgány a u mužů zlepšuje kvalitu spermií. Proto se doporučuje párům, které se snaží o početí.

I v kosmetice našel uplatnění

Indický angrešt má opravdu mnoho využití a kosmetika není výjimkou. Pokud máte problém s vypadáváním vlasů, určitě jej vyzkoušejte. Stimuluje totiž vlasové kořínky a tím napomáhá jejich růstu.

Trpíte-li výskytem lupů nebo chcete-li zabránit předčasnému zešedivění vlasů, určitě se v lékárně poptejte na přípravek, který obsahuje právě indický angrešt.

V dnešní době plné alergií je zatížená i naše pleť. V mrazech máme pokožku popraskanou a suchou, na jaře a v létě ji zas dráždí některé stromy nebo rostliny. Přípravky s obsahem indického angreštu pomáhají pleť zklidnit a zároveň ji zanechávají rozzářenou.

 

Christine Pölderlová

Podobné projekty