zpět

Jak si vybrat správný zahradní nábytek?

Počasí nám v posledních dnech opravdu přeje. Ranní kávu si tak už můžeme na zahradě či terase užít bez obav, že nám prokřehnou prsty. K opravdovému pohodlí je ale zapotřebí kvalitní zahradní set, který se nám nerozloží při prvním dosednutí. Jak vybrat ten správný?

Se stejnou pečlivostí, s jakou si vybíráme postel či sedací soupravu, je třeba přistupovat k výběru zahradního nábytku. Zahradní sestava by měla být nejenom stabilní a pevná, ale vydržet i každodenní posezení pod širým nebem a rozmary počasí. To, co totiž určitě nechceme řešit každoročně, je koupě nového nábytku.

Jaký zvolit materiál?

V současné době patří k často pořizovanému zahradnímu nábytku ten z umělého ratanu. Je odolnější než ratan přírodní a jeho cena vám nezruinuje peněženku. Určitě ale při výběru nehleďte pouze na cenu, nemuselo by se to vyplatit. Ty nejlevnější kousky s dřevěnou konstrukcí vám totiž vydrží maximálně jednu sezónu.

Nešlápnete vedle ani tehdy, když se rozhodnete pro nábytek z kovu. V tomto případě je ale potřeba dbát na jeho sílu a kvalitu spojů, aby se vám po několika letních posezeních na čerstvém vzduchu nerozpadl. Co se týče financí, připravte se na větší investici, nicméně zvolíte-li správně, můžete si být jisti, že vám bude sloužit dobře a hodně dlouho.

Nadčasové je samozřejmě dřevo, které se na zahradu skvěle hodí. Škála pořizovací ceny nábytku ze dřeva je samozřejmě velmi široká – záleží totiž na materiálu, z něhož je vyroben. Velkou nevýhodou dřeva je jeho menší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Musí stát na suchém povrchu a na podzim je nutné zahradní sestavu uklidit. Při koupi zahradní sestavy ze dřeva je tudíž nutné mít na paměti, že nadělá velkou parádu, ale je třeba se o ni dobře starat.  

Pokud si myslíte, že době slávy nábytku z plastu už dávno odzvonilo, jste na omylu. Pro svoji lehkost, funkčnost a praktičnost je stále velmi oblíbený. Na trhu je dnes navíc velké množství zajímavých plastových výrobků v mnoha tvarech i barvách, a tak se nemusíte děsit při představě klasické bílé varianty židlí a stolku.

Záškodník déšť

Většina výše zmíněných materiálů se s deštěm příliš nekamarádí. Zkuste svému novému nábytku pořídit kvalitní ochranné potahy, které na něj po každém posezení navléknete, abyste se o něj nemuseli bát. Potahy seženete v každé specializované prodejně či na internetu.

 

Christine Pölderlová

 

Podobné projekty