Developer YIT začal stavět další dvě etapy Salo a Porvoo svého doposud nejrozsáhlejšího rezidenčního komplexu Suomi Hloubětín v Praze 9. Dohromady tři bytové domy s více než 160 nízkoenergetickými jednotkami vytvoří oddělený polosoukromý blok se zeleným patiem. Dokončení YIT plánuje na podzim 2020.
„Práce na projektu Suomi Hloubětín, vznikajícím na ploše původního brownfieldu v blízkosti dvou stanic metra, jsou v plném proudu. Vedle zahájené páté a sedmé etapy Salo a Porvoo intenzivně pracujeme také na dokončení předchozích fází Oulu a Turku, které směřujeme na letošní podzim, přičemž byty v nich jsou již zcela vyprodané. V tomto termínu bychom měli dokončit i hrubou stavbu čtvrté etapy Lahti se 104 jednotkami, z nichž už je více než polovina prodaná. Poptávka po bydlení v Praze je stále velmi vysoká, jsme proto rádi, že vše běží podle plánu a spuštěním prodeje Salo a Porvoo můžeme nabídku rozšířit o další nové byty ve finském stylu,“ uvádí obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová.
Pátá etapa Salo zahrne dva osmipodlažní bytové domy s celkem 101 jednotkami v dispozicích 1+kk až 5+kk o velikostech 32 m2 až 120 m2. Všechny budou disponovat vlastním balkonem, terasou či předzahrádkou. Stejné dispozice nabídne i šedesátka bytů v rámci šestipodlažního domu Porvoo. Obě etapy propojí společné dvouúrovňové podzemní podlaží, kde se kromě parkovacích stání a sklepních kójí bude nacházet i kočárkárna a místnost pro mytí kol a psů. Součástí Salo navíc budou i čtyři komerční prostory. Stejně jako dalších osm fází projektu nesou i tyto dvě jména významných finských měst. Inspirace Finskem bude v Suomi Hloubětín patrná doslova na každém kroku – i ulice a veřejná prostranství budou totiž pojmenované po známých finských osobnostech. V areálu také vznikne mateřská školka od finského architekta Jyrkiho Tasy (6. etapa), která vyroste v sousedství budov Salo a Porvoo.
Decentní architektura v souladu s finskou tradicí
Tři domy v rámci etap Salo a Porvoo koncipovali architekti ze studia Loxia Architects Ingenierie do odděleného polosoukromého bloku se společným zeleným patiem, který je analogií klasické městské činžovní zástavby s vnitroblokem. Tento prostor se vůči svému okolí vymezuje jak vlastní hmotou jednotlivých budov, tak i opěrnými stěnami předzahrádek. Půdorys areálu lemují i jasně definovaná uliční prostranství navazující na související infrastrukturu. Řešení domů je založeno na čistých, přímých liniích charakteristických pro severskou architekturu. Tomuto pojetí odpovídají i zvolené odstíny fasády – v případě Salo se opírají o kontrastní prvky ve světlé a tmavé barvě a u Porvoo se architekti rozhodli pro tlumenější šedý tón, v nejvyšším patře podkreslený bílou barvou. Členitost exteriérových stěn zdůrazňují i polozapuštěné balkony a ustoupená podlaží s přesahujícími atikami v posledních patrech. Výrazným prvkem jsou také pevné rámy pro případné slunolamy umístěné na hlavních terasách nejvýše položených bytů.
Vlastní kus zeleně a inspirace finskou přírodou
Přirozeným protipólem k jednoduché a čisté koncepci domů je organický tvar patia, jež má při pohledu z oken připomínat různorodost finské krajiny plné jezer a lesů. Součástí takto pojaté společné zahrady budou i drobné herní prvky a soustava zpevněných cest. Je tedy ideálním místem pro setkávání a navazování sousedských vztahů. Snahou developera také je, aby zde každý rezident měl svůj vlastní kus krajiny, o který může pečovat a dále jej rozvíjet. Díky uzamykatelným brankám poskytuje patio místním obyvatelům navíc vyšší míru soukromí i kontroly nad tím, kdo má do tohoto polosoukromého prostoru přístup. V souladu s požadavky udržitelnosti a šetrnosti k přírodě počítá YIT v Suomi Hloubětín i s vlastním systémem nakládání s dešťovou vodou a s revitalizací říčky Rokytky. Plánované řešení přispěje nejen ke zvýšení biodiverzity v lokalitě, ale podpoří i růst okolní vegetace a vytvoří tak příjemné prostředí k odpočinku a trávení volného času.
O YIT a YIT Stavo:
Společnost YIT (výslovnost: vajajtý) vstoupila na český trh v roce 2008, kdy akvizicí získala českou firmu Euro STAVOKONSULT. Obě společnosti působí v oboru stavebnictví řadu let – původní Euro STAVOKONSULT byla na českém trhu téměř 20 let, kořeny skandinávské YIT sahají až do roku 1912. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a realizace developerských projektů. Na český trh, na němž letos slaví 10 let svého působení, přináší bydlení ve finském stylu. Společnost YIT Stavo v České republice dokončila již 10 projektů: Hostivař I a II, Hájek, Troja, Victoria, Braník, Green Motol, Hyacint Modřany, Talo Kavalírka a Koivu Zličín. Ve výstavbě jsou nyní 3 projekty: Koru Vinohradská, Aalto Cibulka v pražských Košířích a přelomový projekt Suomi Hloubětín. Na ploše původního 9hektarového brownfieldu v Hloubětíně vznikne nová čtvrť s bytovými domy, viladomy a obchodními prostory, ve které najde domov více než 2 500 obyvatel. YIT již dokázala splnit svůj ambiciózní plán a zařadila se mezi pětici nejsilnějších developerů na poli rezidenční výstavby v Praze. V oblasti CSR YIT dlouhodobě podporuje Kliniku dětské chirurgie FN Motol a s ní spjatou nadaci Konto „Dětská chirurgie Motol“, kterou zaštiťuje herečka Tereza Brodská.
K 1. únoru 2018 proběhla fúze finské YIT s další přední stavební firmou ve Finsku – společností Lemminkäinen (obě s více než stoletou tradicí). Nově vzniklá skupina, působící pod názvem YIT, je největší stavební a developerskou firmou ve Finsku a řadí se na přední příčky v celé severní Evropě. Realizuje bytové i komerční nemovitosti a soustředí se zejména na projekty rozvoje velkých městských urbanistických celků vč. související výstavby infrastruktury a komunikací. V roce 2016 dosáhl roční obrat obou spojených firem, které dohromady zaměstnávají na 10 000 lidí, zhruba 3,4 mld. eur. Skupina působí v 11 zemích: Finsku, Rusku, Švédsku, Norsku, Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, České republice, Slovensku a Polsku. Akcie společnosti YIT jsou kotovány na burze v Helsinkách.