zpět

Je nejvyšší čas začít plánovat vlastní bazén

Teoreticky to vypadá docela jednoduše. Vyhlédnete si bazén, koupíte ho a postavíte do zahrady. Jenže v praxi to tak snadné není. Před výběrem konkrétního typu je totiž třeba zohlednit spoustu dalších věcí...

Při plánování bazénu byste měli vycházet z aktuální situace. Nejlépe jsou na tom milovníci koupání, kteří na svou zálibu mysleli již při stavbě domu, případně rekonstrukci zahrady. Poněkud složitější to samozřejmě budou mít všichni ostatní, kteří musí při hledání správného místa pro bazén brát v úvahu stávající dispozice zahrady i obytné stavby.

Kam s ním?

Bazén patří na slunné místo, o tom asi netřeba se dlouze rozepisovat. Jelikož by současně měl být i v blízkosti domu, abyste nemuseli běhat přes celou zahradu, je dobré rovněž vzít v potaz případné zastínění stavbou. Určitá zrada se může skrývat i v okolních stromech. Teď na jaře ještě nemají listy, takže jejich stín je pouze minimální. Jiná věc ale je, když se v době vegetace olistí. A to nemluvě o tom, jak snadno vítr nafouká spadlé listy do vody. Další, poměrně nemilá věc, která vám může znepříjemnit koupání, jsou zvědavé pohledy sousedů či kolemjdoucích. Jedním z důležitých požadavků je proto i soukromí během koupání. Bazén tak může být například chráněný domem, plným plotem nebo jinou stavbou v zahradě.

V úvahu berte i estetické hledisko a případné změny do budoucna. Většina majitelů bazénu totiž časem dojde k závěru, že bazénové zastřešení nabízí spoustu benefitů, a to nejenom plavání za deště či prodloužení koupací sezóny. S ním se ovšem změní i celkový vzhled zahrady.

Provozní plochy

Pozor na to, že nejde pouze o vlastní plochu bazénu, ale musíte k ní připočítat i technologické zázemí bazénu, které se umísťuje do vzdálenosti patnácti metrů od bazénu. Kolem bazénu je rovněž třeba vybudovat zpevněný chodník s dostatečnou šířkou nabízející bezpečný pohyb kolem a bezproblémovou obsluhu. Patří sem i prostor pro lehátka, slunečníky a další zázemí umožňující příjemnou relaxaci. Takový odpočinek může poskytnout i blízká terasa, anebo klasické zahradní posezení.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Albixon, Desjoyaux

 

Je nejvyšší čas začít plánovat vlastní bazén Je nejvyšší čas začít plánovat vlastní bazén Je nejvyšší čas začít plánovat vlastní bazén
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty