Zimní zahrada je skvělý nápad, jak rozšířit obytný prostor domu

Zimní zahrada je skvělý nápad, jak rozšířit obytný prostor domu

Rozhodli jste se postavit u domu zimní zahradu? Nepodceňujte důkladnou přípravu před vlastní stavbou. Jen tak předejdete mnoha problémům, které by vám mohly její používání pořádně znepříjemnit.

Zimní zahrady se obvykle staví tak, aby plynule navazovaly na dům. Rozhodně se nepouštějte do stavby svépomocí, ale obraťte se na odborníka. Ten vás upozorní, jaké technické i klimatické podmínky je třeba brát v úvahu.

Velikost a typ zahrady

Nejprve promyslete rozměry zimní zahrady a její typ. Jde o to, že ji k domu můžete přistavět, ale také i integrovat do celku tak, aby se stala jeho plnohodnotnou součástí. Ostatně i nevyužité půdní prostory lze proměnit v prosluněnou zelenou oázu jako stvořenou k odpočinku.

Myslete na to, že přístavba včleněné zimní zahrady významně ovlivňuje klima v domě. Díky proskleným plochám získáte nejenom více světla, ale také vlhkosti, která sice prospívá rostlinám, ale už ne tolik stěnám domu. Tomuto negativnímu jevu lze předejít použitím vhodných materiálů, pravidelným větráním a instalací topení. 

Materiál

Pro konstrukci zimních zahrad se nejvíce hodí plastové profily, které bývají kvůli stabilitě vyztužené ocelí nebo hliníkem. Jsou téměř bezúdržbové. Pokud byste raději zvolili dřevěný profil, počítejte s podstatně náročnější péčí. Dřevo bude z obou stran namáháno vlhkostí a pravidelné ošetřování rámů ve výšce stropu může být poměrně obtížné. Další možností pak je hliníková konstrukce.

V jednoduchosti je krása

Nekombinujte a držte se spíš minimalistického tvaru, který obvykle ladí s každým typem domu. Vsadíte-li na jednoduchý vzhled s přiměřeným množstvím výklenků, ušetříte si finanční náklady a starosti s realizací složité konstrukce, jež by mohla způsobit problémy s prouděním vzduchu a následným vznikem nadměrné vlhkosti.

Hlídejte orientaci

Jestliže nejste v rozhodování, kam s ní, limitováni místem, vyberte si východní, západní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu domu. Získáte tak dostatečný přísun slunečního svitu a rostlinám uvnitř se bude dařit. Rozhodně nemá smysl orientovat zahradu směrem na sever.

Stavební povolení

Zda budete potřebovat stavební povolení nebo ohlášení stavby záleží na velikosti zastavěné plochy zimní zahrady. Jelikož se ale podmínky pro výstavbu liší, bude lepší navštívit příslušný stavební úřad, s ohledem na zatížení střešní konstrukce nejlépe se statickým posudkem, a poptat se na další postup.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Inoutic/Deceuninck, Alukov

 

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Komentáře

Také by Vás mohlo zajímat

Čerpání vody na zahradě má svá pravidla

Čerpání vody na zahradě má svá pravidla

Jednou z prací, kterým se na zahradě nevyhneme, je čerpání vody. S ním nám mohou pomoci zahradní čerpadla. Víte, jaká existují, a jak si vybrat to správné?

Čtěte dál
Pure Talents Contest 2020 je skvělou příležitostí pro prezentaci mladých designérů

Pure Talents Contest 2020 je skvělou příležitostí pro prezentaci mladých designérů

Veletrh IMM Cologne už řadu let udává tón v oblasti interiérového designu. Kromě toho se ale také snaží dávat prostor mladým designérským...
Vlastní slunce si nekoupíte, ale dá se vypěstovat v květináči nebo na zahradě

Vlastní slunce si nekoupíte, ale dá se vypěstovat v květináči nebo na zahradě

Na první pohled připomíná slunce a má ho také v názvu – slunečnice. Atraktivní rostlina, která rozzáří každý kout, do něhož ji vysadíte....
V zahradě můžete svítit ekonomicky i ekologicky

V zahradě můžete svítit ekonomicky i ekologicky

12. 7. 2019 I přesto, že je v létě déle vidět, vyžaduje pohyb v zahradě dostatečné osvětlení. Část pozemku sice nasvítí světla nainstalovaná...
Otravným bzučícím hostům vstup do bytu či domu zakázán

Otravným bzučícím hostům vstup do bytu či domu zakázán

12. 7. 2019 V životě není nic černobílé. A to platí i o létě, kdy si užíváme nejenom slunce, koupání, dovolenou, ale také otravný hmyz,...
Mít tak alespoň malý prostor, kde se můžeme zchladit

Mít tak alespoň malý prostor, kde se můžeme zchladit

11. 7. 2019 Pokud jste z různých důvodů nestihli vyřešit instalaci domácího bazénu v průběhu jara, a přesto byste se rádi ještě o prázdninách...