zpět

Zimní zahrada je skvělý nápad, jak rozšířit obytný prostor domu

Rozhodli jste se postavit u domu zimní zahradu? Nepodceňujte důkladnou přípravu před vlastní stavbou. Jen tak předejdete mnoha problémům, které by vám mohly její používání pořádně znepříjemnit.

Zimní zahrady se obvykle staví tak, aby plynule navazovaly na dům. Rozhodně se nepouštějte do stavby svépomocí, ale obraťte se na odborníka. Ten vás upozorní, jaké technické i klimatické podmínky je třeba brát v úvahu.

Velikost a typ zahrady

Nejprve promyslete rozměry zimní zahrady a její typ. Jde o to, že ji k domu můžete přistavět, ale také i integrovat do celku tak, aby se stala jeho plnohodnotnou součástí. Ostatně i nevyužité půdní prostory lze proměnit v prosluněnou zelenou oázu jako stvořenou k odpočinku.

Myslete na to, že přístavba včleněné zimní zahrady významně ovlivňuje klima v domě. Díky proskleným plochám získáte nejenom více světla, ale také vlhkosti, která sice prospívá rostlinám, ale už ne tolik stěnám domu. Tomuto negativnímu jevu lze předejít použitím vhodných materiálů, pravidelným větráním a instalací topení. 

Materiál

Pro konstrukci zimních zahrad se nejvíce hodí plastové profily, které bývají kvůli stabilitě vyztužené ocelí nebo hliníkem. Jsou téměř bezúdržbové. Pokud byste raději zvolili dřevěný profil, počítejte s podstatně náročnější péčí. Dřevo bude z obou stran namáháno vlhkostí a pravidelné ošetřování rámů ve výšce stropu může být poměrně obtížné. Další možností pak je hliníková konstrukce.

V jednoduchosti je krása

Nekombinujte a držte se spíš minimalistického tvaru, který obvykle ladí s každým typem domu. Vsadíte-li na jednoduchý vzhled s přiměřeným množstvím výklenků, ušetříte si finanční náklady a starosti s realizací složité konstrukce, jež by mohla způsobit problémy s prouděním vzduchu a následným vznikem nadměrné vlhkosti.

Hlídejte orientaci

Jestliže nejste v rozhodování, kam s ní, limitováni místem, vyberte si východní, západní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu domu. Získáte tak dostatečný přísun slunečního svitu a rostlinám uvnitř se bude dařit. Rozhodně nemá smysl orientovat zahradu směrem na sever.

Stavební povolení

Zda budete potřebovat stavební povolení nebo ohlášení stavby záleží na velikosti zastavěné plochy zimní zahrady. Jelikož se ale podmínky pro výstavbu liší, bude lepší navštívit příslušný stavební úřad, s ohledem na zatížení střešní konstrukce nejlépe se statickým posudkem, a poptat se na další postup.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Inoutic/Deceuninck, Alukov

 

Zimní zahrada je skvělý nápad, jak rozšířit obytný prostor domu Zimní zahrada je skvělý nápad, jak rozšířit obytný prostor domu Zimní zahrada je skvělý nápad, jak rozšířit obytný prostor domu
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty