zpět

V dubnu startují Plejády skla 1946 – 2019

České autorské sklo má ve světě vynikající zvuk. Od 4. dubna 2019 si můžete v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze prohlédnout část světově proslulé sbírky.

Autorské sklo (nazývané také jako studiové, individuální, tvorba solitérů nebo umění ve skle) představuje produkcí navrhovanou umělci-skláři, která není určená pro masovou ani manufakturně multiplikovanou výrobu. Jde o experimentální projev, jenž překračuje pomyslnou hranici mezi užitou tvorbou a tzv. volným uměním.

Stále inspirující

Expozice ukazuje část světově proslulé sbírky autorského skla druhé poloviny 20. a začátku 21. století. Výstava návštěvníkům názorně přibližuje, čím a v jaké době tyto exkluzivní práce iniciovaly vývoj autorského skla ve světě. Všechna díla, jež mohou návštěvníci obdivovat, vznikla mnohdy před desítkami let, přesto nestárnou, jsou stále esteticky současná, nápaditá v koncepci, objevná v použité technologii i provedení.

Široké časové rozpětí

Architektura expozice navržená architektem Jiřím Novotným se inspiruje hranami křišťálu i atmosférou uliček městské aglomerace. Návštěvník procházející kubistickými formami tohoto pomyslného města sestávajícího z osmi pyramid objevuje postupně a v různých úrovních více než sto dvacet děl a objektů. Ty nejstarší pocházejí z druhé poloviny 40. let minulého století, nejnovější vznikly relativně nedávno.

Český přínos

V unikátní sbírce se nachází kolem 6 500 kusů. Jelikož byla založena současně se vznikem oboru autorského skla je skvělým odrazem domácího vývoje směru, ve kterém Češi patří k zakladatelům a dodnes k nejvýznamnějším světovým představitelům.

Autorské sklo může mít formu objektů, skulptur, plastik, vitráží, instalací, prací do architektury, ať již obytné, nebo výstavní, a může existovat i ve tvaru site-specific instalací.

Připravila: redakce

Foto: Uměleckoprůmyslové museum

 

V dubnu startují Plejády skla 1946 – 2019 V dubnu startují Plejády skla 1946 – 2019 V dubnu startují Plejády skla 1946 – 2019
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty