K jarnímu období patří žlutá barva, která symbolizuje vracející se slunce, hravost a veselí. V interiéru je oblíbená, protože ho umí pocitově zateplit a současně rozjasnit.
Není bez zajímavosti, že žlutá podněcuje soustředění, ve „žlutém“ interiéru se lépe koncentrujete a snáze se vám bude přemýšlet. Je tak vhodná zejména pro duševně pracující lidi, protože jim pomáhá rozvíjet myšlenky. Ocení ji ale i studenti a všichni ostatní, kteří se potřebují učit.
Kam s ní?
Jednoznačně se uplatní na zdech v chladném, tmavém a nudném interiéru. Je ideální do malých místností, protože je umí opticky zvětšit. Hodí se do pracoven, studentských pokojů, slušet jí to bude v kuchyni, koupelně nebo v předsíni bez oken.
Patří k nejsvětlejším a nejjasnějším barvám. Hodně se kombinuje se zelenou. Jak vyzní, záleží především na jejím barevném protipólu. Někdy může působit příjemným, až umírněným dojmem. Jindy může vypadat až příliš agresivně a nepříjemně. I když je žlutá barva harmonická, i v jejím případě platí, všeho s mírou. Jestliže to s ní přeženete, dokáže v interiéru navodit neklid. Tradiční soulad vytváří odstíny modré a žluté. V moderním interiéru bude žlutá dobře vypadat v kombinaci s šedou barvou, která pro ni tvoří stabilní podklad.
Nechce se vám malovat?
Nemáte-li možnosti, dostatek času a třeba i chuť pustit se do náročného malování, protože s ním je, jak všichni nepochybně dobře víme, spojená celá řada dalších úkonů, pořiďte si hezké žluté doplňky. Pokud potřebujete místnost opticky „opravit“, sáhněte po větších plochách jako jsou závěsy, potahy na sedací nábytek, anebo dveře. Dobrou náladu do interiéru vnesou i malé kusové koberce, stolky, vázy, polštářky. Nebojte se žlutou použít na obklady v kuchyni nebo v koupelně. Poohlédněte se i po žlutém nábytkovém vybavení. Originální kousky seženete například v designových ateliérech.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock