Sdílíte domov se psem, kočkou nebo jiným chlupatým přítelem? Podle řady psychologických studií patříte ke spokojenější polovině lidstva. Méně příjemné už je, že se k vám spolu se čtyřnohým členem domácnosti nastěhují chlupy a leckdy i další nevítaní hosté, které si váš kamarád přinese z venku? Dá se s tím něco dělat?
Rozhodně dá. Řada lidí chlupáče šoupne pod sprchu a vyšamponuje. Tento krok byste měli dělat ale pouze v případě, že si váš chlupatý kámoš venku užíval bahenní lázně. Příliš častá koupel totiž zvířatům rozhodně neprospívá. Daleko šetrnější bude otřít mu po procházce tlapky i bříško vlhkým hadříkem.
Nebezpečí ze vzduchu
Nejste alergičtí na zvířata? V tomto případě ale platí, co není, může být. Srst a odumřelá zvířecí pokožka v kombinaci s roztoči a prachem může vyvolat alergickou reakci i u lidí, kteří dosud na nic alergičtí nebyli. Předejít této nepříjemnosti se dá tím, že budete svého mazlíčka pravidelně kartáčovat a čistit, a také tím, že budete pravidelně čistit i vzduch v bytě, jelikož v něm se drží většina alergenů. S tím vám pomůže čistička vzduchu. Vybírejte ji s ohledem na výkon a filtraci.
Výzva jménem chlupy
Majitelé zvířecích kamarádů s námi budou zcela jistě souhlasit, že největší výzvou jsou chlupy, které se dostanou opravdu kamkoli. Jejich množství snížíte nejenom již zmíněným pravidelným kartáčováním, ale také výběrem vhodného kvalitního vysavače. Ten by měl vysát co nejmenší částečky, tedy nejenom srst, ale i většinu roztočů, což umí například modely s cyklonovou technologií. Pro časté vysávání je rovněž vhodný lehký přístroj, který stačí vzít a pustit se do práce. Tento předpoklad splňují tyčové akumulátorové vysavače.
Úprava předsíně
Udržování čistoty v bytě je základním předpokladem zdravého bydlení. A málokomu by se líbilo, kdyby se mu zablácený pes nebo kočka potulovali po bytě. Proto je vhodné přizpůsobit vstup do byttak, abyste měli vše potřebné při příchodu z venku hned po ruce. Pokud bydlíte v domě, nebude od věci si zařídit umývárnu pro zvíře, ať už ve sklepě, nebo u vchodu do domu. V bytě pak bude třeba přizpůsobit předsíň. Do ní si připravte:
- dostatečně velkou rohož, na které by měl pejsek počkat, než ho očistíte,
- vlhčené ubrousky pro zvířata; ty jsou vhodné především v zimě, v létě bude stačit rozprašovač s vodou a vlhký hadřík,
- praktický ručník pro psy, do kterého zvíře po očistě zabalíte a zároveň otřete zbytky špíny, které si přinesl z pobytu venku.
Malá prádelna
Samozřejmě je důležité pravidelně prát všechny věci, s nimiž zvíře přijde do styku. Kromě deky, na které leží například na gauči nebo křesle, či povlečení, pokud se pes či kočka rádi uvelebí s vámi v posteli, nezapomeňte ani na pelíšky, podložky, polštáře, stejně jako ručníky, které slouží k očistě psa, a také jejich měkké hračky.
Připravila: redakce
Foto: Dyson, Polti