V průměru spotřebujeme sto padesát litrů vody denně. Až čtyřicet procent z tohoto objemu můžeme nahradit dešťovou vodou. Zbývajících šedesát procent lze využívat úsporně s pomocí moderních technologií. A jak tedy na to?
Pokud jde o dešťovou vodu, dá se využívat například ke splachování toalety, při úklidu a ideální je na zalévání zahrady, protože neobsahuje chlór ani minerály a soli, takže nedochází k zasolování půdy. Protože je měkká, nezpůsobuje usazování vodního kamene. Dá se tak říci, že šetří spotřebiče i potrubí.
Znáte Dešťovku II?
Jedná se o dotační program na podporu udržitelného hospodaření s vodou. V něm můžete získat dotaci až sto pět tisíc korun určenou k využití přečištěné odpadní i srážkové vody pro zalévání zahrady a splachování toalety. Celková dotace je odstupňována podle typu využití a může dosahovat až padesáti procent výdajů. Žádat o ni mohou majitelé i všichni ti, kteří staví rodinný, rekreační nebo bytový dům. Tyto finance pak lze využít na zařízení, která shromažďují dešťovou vodu a umožňují její další využití. Jedná se o finančně náročnější soupravy, u kterých je třeba počítat i s náročnější instalací vyžadující stavební úpravy nejenom na pozemku, ale i v domě.
Klasické sudy
K zachycení a skladování dešťovky se obvykle používají barely a sudy, které se vyrábějí z tvrzeného plastu. Dají se koupit v různých velikostech, obvykle od padesáti do pěti set litrů. Mohou být také opatřené výpustným kohoutem. Dešťovou vodu je třeba skladovat na chladném místě, mimo přímé sluneční záření, jinak by mohlo dojít k jejímu znehodnocení.
Sprchujte se
Vyměňte relaxaci ve vaně za stejně příjemné sprchování. Ušetříte tak totiž až třetinu spotřeby vody. O další úsporu se postará termostatická baterie, která umožňuje účinnou a rychlou regulaci vody a tím i snížení její spotřeby. Použití tohoto typu má ještě jeden efekt - chrání uživatele před opařením.
Nekapou vám kohoutky?
I když se to na první pohled nemusí zdát, i nepatrně kapající kohoutek vám vytáhne z kapsy až patnáct set korun ročně. Klasické kohoutkové baterie vyměňte za pákové, které jsou až o třetinu úspornější. A to není všechno. Pokud přidáte k baterii vhodný perlátor, tedy zařízení, které se namontuje na vodovodní baterii a díky usměrnění proudu vody a jeho provzdušnění redukuje průtok, ušetříte až padesát procent vody.
Nehospodárné splachování
Dost peněz „utíká“ i při nešetrném splachování. Proto si při výběru toalety pohlídejte splachovací nádržku nebo předstěnový prvek. Zařízení by na jedno spláchnutí nemělo spotřebovat více než šest litrů vody. Dvojčinné splachování navíc dokáže snížit spotřebu až o padesát procent. Rovněž si dejte pozor na protékající WC, které vám ročně odčerpá z peněženky pěkných pár tisíc.
Připravila: redakce
Foto: HornbachCZ