zpět

Koberce jsou stále „in“ a v interiéru umí kouzla

Koberec původně plnil hlavně praktickou funkci, tedy izoloval podlahu a tlumil hluk. Postupem času se z něj stala stěžejní interiérová dekorace. Při výběru koberce si proto nejprve položte otázku, co vlastně od něj čekáte ...

Koberců najdete na trhu spoustu. Mají rozmanité vzory, barvy, liší se velikostí, materiálem, délkou vlasu či technikou výroby. Než se pustíte do hledání toho správného koberce, bude dobré si připomenout, co všechno byste měli vzít v potaz.

Velikost

Prodávají se celoplošné koberce a kusové, kam patří různé předložky nebo běhouny. Celoplošný koberec si pořizujte do interiéru, který potřebujete sjednotit a opticky zvětšit. Malé kusové koberce umí opticky rozčlenit větší prostor a vytvořit pracovní a společenské zóny.

Materiál

Koberce se vyrábějí z přírodních a syntetických materiálů. Výhodou těch přírodních, mezi které patří vlna (ovčí, někdy i velbloudí) nebo kvalitní hedvábí, je měkkost, vysoká pevnost, lesk a pohodlí. Jejich předností je vysoká, takže na nich nezůstávají stopy po nábytku. Přírodní materiály jsou rovněž antistatické, nehořlavé a pružnost pomáhají udržovat v místnosti správnou vlhkost vzduchu. Nejsou vhodné pro alergiky, protože se v nich daří mikroorganismům. A co ještě vás nepotěší, je poněkud vyšší cena.

Pokud jde o syntetické materiály, ty jsou oproti přírodním levnější a odolnější. Velmi dobře se udržují, takže bakterie a plísně v nich nemají šanci. Hodí se na frekventovaná místa, například do haly nebo na schodiště. Nejodolnější vinylové koberce oceníte v kuchyni i na terase. Pokud hledáte koberec z umělých vláken, který by byl podobně měkký jako ty z vlny, sáhněte po akrylu. Nejluxusnější ze syntetických vláken je viskóza, která je mimořádně lesklá a měkká, říká se jí také umělé hedvábí. Koberce z viskózy se ale rychle opotřebovávají a snadno ušpiní. Sytými barvami, které neblednou, se vyznačuje polypropylen nebo polyamid.

Barva

Barvu koberce vybírejte podle vlastního vkusu a stylu, ve kterém je zařízený interiér. V místnostech náchylných k nepořádku jako je chodba, dětský pokoj apod. dejte raději přednost intenzivnějším barvám, případně vzorům, na kterých není vidět každá nečistota. Obecně lze říci, že světlé koberce pokoj rozjasní a opticky zvětší, tmavé mají opačný efekt. V pokoji, kde je hodně přímého světla, musíte počítat s tím, že koberec může časem vyblednout.

 

Text: redakce

Foto: Bonami, Westwing

Koberce jsou stále „in“ a v interiéru umí kouzla Koberce jsou stále „in“ a v interiéru umí kouzla Koberce jsou stále „in“ a v interiéru umí kouzla
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty