zpět

Dokonalá grilovačka vyžaduje dokonalou přípravu

Pro správné potěšení z této veskrze příjemné aktivity je důležité vědět, čeho se během grilování vyvarovat a na co si dávat pozor, abyste dosáhli toho nejlepšího výsledku.

Ke grilování budete potřebovat nejenom dostatek času, kvalitní suroviny a všelijaké další přísady, ale také vhodný gril. Ke klasice v nabídce grilů patří varianty na dřevěné uhlí.

Proč se jich nebát

Jedno se grilům na dřevěné uhlí nedá upřít, a sice že pokrmy z nich poskytují excelentní chuťový zážitek. Takový výsledek ovšem vyžaduje dokonalou znalost grilu a práce s ním. Kromě toho dnes existuje celá řada příslušenství, která vám grilování usnadní.

Čím topit?

Jsou lepší dřevěné brikety nebo uhlí? Brikety z tvrdého dřeva nekouří, mají vyšší výhřevnost, déle hoří a můžete je znovu podpálit. Díky stejné velikosti hoří rovnoměrně a zajišťují tak stejnoměrný žár, který je pro gril zásadní. Dřevěné uhlí se hůře podpaluje, každý kus má různou velikost, takže žár není rovnoměrný. Pozor na to, že při skladování mohou brikety i uhlí zvlhnout, proto je vhodné je nechat před použitím hodinku proschnout na slunci.

Jak roztápět?

Pro snadné rozpálení grilu vyzkoušejte zapalovací komín. Na gril položíte dva smotky přírodního nebo tuhého podpalovače a zapálíte ho. Na oheň pak postavíte zapalovací komín naplněný briketami nebo uhlím a necháte rozhořet. Jakmile se nahoře objeví první žhavé uhlíky, komín vysypete do ohniště, uhlíky rovnoměrně rozprostřete a můžete začít grilovat. Někteří lidé si pomáhají tekutým podpalovačem. V tomto případě ale musíte být velmi opatrní, protože když ho dáte moc, načichne od něj jídlo.

Jak udržovat žár?

Přesnou teplotu uvnitř grilu ukazuje teploměr na poklopu grilu. Tu si můžete regulovat sami přivíráním průduchů jak na víku, tak ve spodní části grilu. Platí, že při grilování na dřevěném uhlí byste neměli nechávat odkapávat tuk do rozžhaveného uhlí. Ve výsledném kouři totiž mohou vznikat rakovinotvorné látky.

Možnosti grilů

Moderní grily a příslušenství zvládnou cokoliv. Některé grily mají modulové rošty s výměnnými středy. Prostředek grilovacího roštu pak jednoduše vyměníte podle toho, co zrovna chcete vařit. Z množství příslušenství stojí za vyzkoušení:

Grilovací mřížka – pro přípravu steaků či zeleniny

Pizza pánev – pro přípravu pizzy, chleba nebo koláče

Litinový hrnec – pro přípravu omáček a guláše

Litinový rošt – pro přípravu mas, která snesou vyšší teploty, protože litina se rozpálí až na 300 °C a drží teplotu

Litinová pánev – pro přípravu lívanců a palačinek

Stojan na kuře

Pánev wok – pro přípravu směsí

Pomocí jednoduché úpravy grilu si tak snadno vytvoříte dokonalou zahradní kuchyni.

Údržba

Gril byste měli čistit po každém použití. Uhlíky nevyndávejte, ale nechte je dohořet. Ještě žhavou grilovací mřížku vyčistěte ocelovým kartáčem a následně ji odmastěte vodou se saponátem.

 

Připravila: redakce

Foto: HornbachCZ

 

Dokonalá grilovačka vyžaduje dokonalou přípravu Dokonalá grilovačka vyžaduje dokonalou přípravu Dokonalá grilovačka vyžaduje dokonalou přípravu
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty