Zahradu obvykle dělíme na užitkovou a okrasnou. Jenže i v té okrasné se najdou zástupci z rostlinné říše, kteří nám neslouží jen pro okrasu, ale nabízejí také další užitek.
Už od pradávna se květy používaly k výrobě různých parfémů nebo jiných kosmetických výrobků. Málo se ale mluví o tom, že řada květů je také jedlých, ať již v čerstvém nebo upraveném stavu.
Ty jsi má, levandulová …
Levandule je tradiční oblíbenou trvalkou našich zahrádek. Opojná vůně i něžné květy v několika barevných variacích se využívají v kosmetickém průmyslu. Levandule má ovšem co říci i v kuchyni. Základ tvoří čaj, který nabízí skvělé účinky před spaním. Z levandule se vyrábí ocet nebo různé marinády ke grilování, což se vám s nadcházejícím grilovacím obdobím bude nepochybně hodit. Kromě grilovaných ovšem udělá dobře i dušeným nebo pečeným masům. Skvěle se snoubí se sýry, hlavně plísňovými. Až budete dělat dezert z čerstvého tvarohu, nezapomeňte ho ochutit právě levandulí. Ovšem i v pečených dezertech má tahle bylinka své místo. Může se použít také do různých kompotů nebo džemů. Naprosto famózní je levandulová zmrzlina. Zkuste upéct levandulové sušenky a uvidíte, jak rychle zmizí ze stolu.
Měsíček chutná i léčí
Další tradiční květinou je měsíček lékařský. Žluté, až sytě oranžové květy se v minulosti používaly jako přírodní prostředek k barvení másla. Pokrmům přidají jemně pikantní chuť a jsou vhodné do polévek, smaženice, omelet nebo k dochucení rýže. Barevnost přidají ovocným a zeleninovým salátům. Kromě květů se používají i listy, a to hlavně na více tučná jídla, která pak organismus lépe tráví.
Sedmikráska na talíři
Do pokrmů se hodí nejenom obyčejné luční sedmikrásky, ale i vyšlechtěné varianty. Kromě vizuálního efektu vás navíc zbaví řady neduhů, protože jsou bohaté na vitamíny a minerály. Obyčejný chléb s máslem povýší přidané sedmikrásky na kouzlo dokonalosti. Neměly by chybět ani v ovocných nebo zeleninových salátech. Jsou také skvělou přízdobou sorbetů či zmrzlin. Nebojte se je hodit třeba do kuřecího vývaru, ovšem až těsně před podáváním.
Lichořešnice s ostrou příchutí
Kromě kořenů se tahle květina jí takřka celá. Zpracovávají se květy, poupata, semena, listy i lodyhy. Lichořešnice obsahuje spoustu vitaminů, z poupat a semen se vyrábí tinktura, která se používá jako přírodní antibiotikum. Lehce štiplavá kořenitá chuť připomíná ředkvičky, poupata se nakládají do octa jako nepravé kapary. Hodí se do zeleninových salátů, kterým kromě specifické chuti dodá i výrazný vzhled, květy ozdobí chléb s máslem nebo vaječnou omeletu.
Co dodat?
Jedlých květů najdeme na zahradě a v přírodě samozřejmě mnohem více. Neměli bychom ovšem zapomenout na jednu důležitou věc, a sice, že je sklízíme pouze z chemicky neošetřených ploch.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: PIXABAY