zpět

Nenápadná, přesto vysoce důležitá. Technická místnost

Kupujete si dům, anebo se chystáte stavět? Nezapomeňte na technickou místnost, která vám může výrazně usnadnit bydlení a vyřešit věčnou otázku „kam s ním“.

Technická místnost slouží k instalaci kotle, tepelného čerpadla, bojleru, případně dalších zařízení sloužících k chodu domu. Využít ji ovšem můžete i jinak. V již postaveném domě bude její velikost daná, ale v chystaném projektu se dá velikost výsledného prostoru ovlivnit.

Dvakrát měř, jednou řež

Také bychom mohli říci, že dobře naplánovaná technická místnost vám do budoucna ušetří spoustu starostí. Kromě jiného totiž může sloužit jako prádelna, takže v koupelně ušetříte místo na pračku a případnou sušičku. Technická místnost může mít i funkci žehlírny. Schováte do ní úklidové přístroje, praktickým vybavením je i nízká vana, ve které omyjete zablácené boty i nohy domácích mazlíčků. A to nemluvě o skladišti sezónních věcí nebo sportovního vybavení, čímž vám v obytných místnostech odpadne věčné přemítání, kam s danými věcmi. Sepište si veškeré činnosti, ke kterým byste rádi technickou místnost využívali a konzultujte ji s projektantem. Ten podle nich pak upraví velikost prostoru. U technické místnosti platí, že funkce má přednost před designem. Přesto bychom tak úplně neměli rezignovat na její vzhled. Bohatě ale postačí, pokud ji například vymalujete zajímavou barvou, anebo stěny ozdobíte samolepkami. Ledacos se dá v tomto ohledu dohnat i vybavením, které se dnes prodává v ucelených řadách, takže výsledek pak působí příjemným dojmem. Při plánování tohoto prostoru je rovněž dobré myslet na okna. Jde o to, že pokud se chystáte v technické místnosti během deštivého počasí například věšet prádlo, bude nutné ji pravidelně větrat.

Praktická řešení

K plánování technické místnosti byste měli přistupovat prakticky. Veškeré věci, které sem uložíte, by měly mít své místo, abyste v budoucnu netrávili čas jejich hledáním. Na trhu se dají sehnat různé šikovné poličky, odkládací plochy, závěsné systémy. Vše si dobře roztřiďte, věci, které používáte minimálně jednou týdně, uložte do snadno dostupných polic. Lyže, přeskáče, helmy mohou bez problémů odpočívat do další sezóny až v nejhořejší polici u stropu.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Shutterstock

 

Nenápadná, přesto vysoce důležitá. Technická místnost Nenápadná, přesto vysoce důležitá. Technická místnost Nenápadná, přesto vysoce důležitá. Technická místnost
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty