Důvod je celkem jednoduchý. Americká zahrada se totiž nachází v lesním komplexu Žďár nedaleko Chudenic. Stojí za návštěvu nejenom svou krásou čítající několik stovek druhů dřevin, ale i zajímavou historií.
I když mluvíme o zahradě, ve skutečnosti se jedná o arboretum, které bylo původně okrasnou školkou. Tu založil v roce 1828 hrabě Eugen Černín, protože potřeboval stromy pro zámecký park v okolí zámku Lázeň, což bylo letní sídlo Černínů. Teprve v roce 1842 se školka začala proměňovat v zahradu s převládajícími cizokrajnými dřevinami. Jelikož většina z nich pochází ze Severní Ameriky, školka byla přejmenována na Americkou zahradu. Do této doby se datuje i douglaska tisolistá, jejíž semena přivezl ze Severní Ameriky v roce 1827 David Douglas. Pro zahradu se podařilo zajistit již vzrostlé semenáče z Hamburku a není bez zajímavosti, že tento krásný jehličnan, druhý největší na světě, je dnes pravděpodobně nejstarším jedincem svého druhu v Evropě.
Evropské unikáty
Kromě Douglasovy jedle se v Americké zahradě nachází další unikát, a sice liliovník tulipánokvětý celolistý, který je jediný ve střední Evropě. Název dostal podle krásných žlutých květů, které připomínají tulipány. K dalším vzácným dřevinám se řadí i dva jalovce viržinské. Dřevo tohoto stromu má lososově červenou barvu a příjemně voní. V minulosti se používalo k výrobě nábytku a v kosmetickém průmyslu. Určitě stojí za zhlédnutí i dřín květnatý, který se řadí k velmi dekorativním okrasným keřům.
Bohatství druhů
Ve své době byla Americká zahrada natolik bohatá, že sloužila jako zdroj nových dřevin pro všechny parky a zahrady Černínů. Do historie zahrady se zapsalo i jméno botanika Čelakovského, syna básníka Františka Ladislava Čelakovského, který měl hlavní zásluhu na tom, že arboretum získalo také vědeckou hodnotu.
Dnes je Americká zahrada chráněné území v kategorii národní přírodní památka.
Jak se tam dostanete?
Nejlépe z parkoviště u zámku Lázeň, od kterého vede nenáročná cesta lesním komplexem Žďár. Zahrada je přístupná v kterémkoli ročním období.
Připravila: redakce
Foto: Wikimedia Commons