zpět

Na návštěvu do Americké zahrady nemusíte letět až do Ameriky ...

Důvod je celkem jednoduchý. Americká zahrada se totiž nachází v lesním komplexu Žďár nedaleko Chudenic. Stojí za návštěvu nejenom svou krásou čítající několik stovek druhů dřevin, ale i zajímavou historií.

I když mluvíme o zahradě, ve skutečnosti se jedná o arboretum, které bylo původně okrasnou školkou. Tu založil v roce 1828 hrabě Eugen Černín, protože potřeboval stromy pro zámecký park v okolí zámku Lázeň, což bylo letní sídlo Černínů. Teprve v roce 1842 se školka začala proměňovat v zahradu s převládajícími cizokrajnými dřevinami. Jelikož většina z nich pochází ze Severní Ameriky, školka byla přejmenována na Americkou zahradu. Do této doby se datuje i douglaska tisolistá, jejíž semena přivezl ze Severní Ameriky v roce 1827 David Douglas. Pro zahradu se podařilo zajistit již vzrostlé semenáče z Hamburku a není bez zajímavosti, že tento krásný jehličnan, druhý největší na světě, je dnes pravděpodobně nejstarším jedincem svého druhu v Evropě. 

Evropské unikáty

Kromě Douglasovy jedle se v Americké zahradě nachází další unikát, a sice liliovník tulipánokvětý celolistý, který je jediný ve střední Evropě. Název dostal podle krásných žlutých květů, které připomínají tulipány. K dalším vzácným dřevinám se řadí i dva jalovce viržinské. Dřevo tohoto stromu má lososově červenou barvu a příjemně voní. V minulosti se používalo k výrobě nábytku a v kosmetickém průmyslu. Určitě stojí za zhlédnutí i dřín květnatý, který se řadí k velmi dekorativním okrasným keřům.

Bohatství druhů

Ve své době byla Americká zahrada natolik bohatá, že sloužila jako zdroj nových dřevin pro všechny parky a zahrady Černínů. Do historie zahrady se zapsalo i jméno botanika Čelakovského, syna básníka Františka Ladislava Čelakovského, který měl hlavní zásluhu na tom, že arboretum získalo také vědeckou hodnotu.

Dnes je Americká zahrada chráněné území v kategorii národní přírodní památka.

Jak se tam dostanete?

Nejlépe z parkoviště u zámku Lázeň, od kterého vede nenáročná cesta lesním komplexem Žďár. Zahrada je přístupná v kterémkoli ročním období.

 

Připravila: redakce

Foto: Wikimedia Commons

Na návštěvu do Americké zahrady nemusíte letět až do Ameriky ... Na návštěvu do Americké zahrady nemusíte letět až do Ameriky ... Na návštěvu do Americké zahrady nemusíte letět až do Ameriky ...
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty