zpět

V interiéru má své pevné místo také slunce. Dopřejme mu ho co nejvíce

V dnešní době trávíme většinu dne v přítmí budov. Nedostatek přirozeného světla pak negativně ovlivňuje naši fyzickou i psychickou kondici. Na slunce i světlo jako takové je proto třeba myslet nejenom při zařizování, ale i při stavbě domu či bytu.

Stavíte? Pak máte jedinečnou šanci zajistit pro své bydlení dostatek přirozeného světla. Jde totiž o to, že slunce má pro člověka nejenom zdravotní, ale i ekonomický význam. Tak proč nevyužít něco, co můžeme dostat zadarmo?

Světové strany

Z pohledu slunečního svitu je nejméně pozitivní severní strana, která je chladná a tmavá. Hodí se tedy pro chodby, haly, technické místnosti, komory, toalety, garáže, dílny nebo schodiště. Opak severní strany představuje jižní s nádherně prosluněnou atmosférou. Tento detail oceníme zejména v zimě, kdy naše tělo trpí nedostatkem slunečních paprsků. Východ je příjemný hlavně ranním sluncem a faktem, že v něm v létě není horko, ovšem v zimě nabývá spíš chladnějšího rázu. Západ nám poskytuje slunce hlavně ve večerních hodinách. V letních měsících ale dokáže interiér přehřát.

Kam s nimi?

Situování jednotlivých místností v domě je vždycky trochu oříšek, protože je třeba brát v potaz více faktorů. Pokud se ale budeme rozhodovat podle světových stran, pro společenské místnosti je nejvhodnější jihozápad, protože nabízí dostatek slunečního svitu až do pozdního odpoledne, čímž vytváří příjemnou relaxační atmosféru. Z toho důvodu se tato strana hodí i pro dětské pokoje. Dobrou alternativou je jihovýchodní nebo jižní směr. Pozor ale na to, že v takovém případě by místnosti měly být vybaveny vhodným zastíněním.   

Pro kuchyně představuje ideální orientaci severovýchod. Důvod je jednoduchý. V kuchyních bývá kvůli vaření často tepleji než v jiných místnostech. Západní směr kumuluje přes den hodně slunce, takže večer bývá v takové místnosti doslova „přetopeno“. Rozhodně tak není vhodné sem umísťovat ložnici. Na spaní je příjemná východní orientace, která nás vzbudí slunečními paprsky, ale přes den se nepřehřívá. Pokud jde o pracovnu, z uživatelského hlediska vyhovuje jih, jihovýchod a východ. Alternativou pak může být severovýchodní či severní strana.  

 

Připravila: redakce

Foto: Shutterstock

 

V interiéru má své pevné místo také slunce. Dopřejme mu ho co nejvíce V interiéru má své pevné místo také slunce. Dopřejme mu ho co nejvíce V interiéru má své pevné místo také slunce. Dopřejme mu ho co nejvíce
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty