Řeč je o nejrychleji rostoucí travině - bambusu. Stále častěji se tyto exotické rostliny objevují i v našich zahradách. Jelikož se jedná o zimovzdorné varianty, přežijí i nevlídné zimní počasí.
Bambusy jako takové jsou v Evropě známé již od 19. století. Dostaly se sem z Číny a z Japonska. V současné době se tahle zvláštní tráva pěstuje i v našich klimatických podmínkách. Vytváří zajímavé živé ploty, atraktivní je i jako solitér.
Kam s bambusem?
Pokud se rozhodnete tuto ve vánku jemně šumící rostlinu vyzkoušet, ideální polohou pro ni bude stanoviště chráněné před severním a východním větrem. Jde o to, že v zimě může například v důsledku chladného větru dojít ke zvýšenému odparu vody z listů a tím i poškození rostliny. Také se vyhněte vlhkým a zamokřeným půdám. Nejlépe se bambusu bude dařit v hlinitopísčité propustné půdě a na plně osvětleném a teplém místě.
Jak na výsadbu?
Bambusy se obvykle prodávají jako kontejnerované, díky tomu je můžete vysazovat od března do října. Pozor na to, že bambusy vysazené v druhé polovině vegetační doby je nutné více chránit před mrazem. Nejprve je třeba vykopat jámu, která by měla být alespoň jeden metr hluboká. Na dno nasypte přibližně půl metru hrubého štěrku. Ten bude sloužit jako drenáž. Na něj pak položte drenážní textilii a nasypte substrát. Rostliny se vysazují na stejnou úroveň jako v kontejneru. Myslete na to, že u výběžkatých bambusů je nutné použít kořenovou bariéru, která zamezí nekontrolovatelnému rozrůstání rostliny do okolí. Pokud rostliny vysazujete do trávníku, nezapomeňte přidat hnojivo s větším obsahem dusíku.
Péče
Už jsme naznačili, že bambusy nesnášejí přemokření. Je třeba si ale dát pozor i na opačný extrém a tím je nedostatečná zálivka, která negativně ovlivňuje životnost rostliny. Zalévejte proto málo, ale pravidelně. V horku lze zálivku zvýšit. Ostatně to, že rostliny potřebují vodu, poznáte i podle jejich stočených listů. Už jsme zmínili hnojení. Bambusům svědčí hlavně organická hnojiva a kromě dusíku je vhodné jim dodat i fosfor a draslík. Na konci zimy je vhodné odstranit stará nebo poškozená stébla, což se provádí těsně u země. Bujnější porosty je třeba na jaře prosvětlit.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock