Místa je málo, takže na řadu přichází bydlení v podkroví. Je celkem jedno, jestli si takový byt rovnou najdete, nebo zda do podkroví ve vlastním domě umístíte potřebnou místnost. Myslete na to, že jde o specifické prostory, které podléhají určitým nárokům.
Bydlení v podkroví má své plusy i minusy. Jednak je romantické, za druhé často nabízí krásný výhled, za třetí vám nikdo nedupe nad hlavou. Pokud jde o jeho minusy, stačí chybějící či rozbitý výtah a cesta do pátého patra s nákupními taškami může připomínat výstup na Mount Everest. A to nemluvě o kočárku i s dítětem. V rodinném domě je taková situace o něco snazší, ale i tam je třeba podniknout určité kroky, které bydlení pod střechou zpříjemní.
Světlo, světlo, světlo
V řadě podkrovních bytů není vzhledem k menším oknům tolik světla jako v klasických místnostech. Proto už při výmalbě myslete na to, že jedinou volbou jsou světlé barvy. Klasikou je bílá, vhodná je šedá nebo světlé pastelové tóny. Výraznější odstíny se hodí pouze na kolmé zdi. Na zkosených rozhodně ponechejte světlé odstíny, jinak budete mít pocit, že na vás pokoj „padá“. Snažte se omezit množství dveří, a pokud už jsou nezbytností, vybírejte prosklené, které propustí světlo dál do prostoru.
Zařízení
Zapomeňte na klasické nábytkové stěny. V podkrovním bytě uplatníte hlavně sestavy nebo menší skříňky. Jestliže chcete ale využít doslova každý roh, lepší bude obrátit se na truhláře a nechat si udělat nábytek na míru. Využijte každou niku, do níž se vejde třeba komoda nebo policový systém. Obzvlášť ve starých domech je v podkroví nutné počítat s přiznaným trámovím. To může sloužit například k upevnění bodových světel, která představují pro tento prostor vhodné řešení.
Pozor, okno
Okna v půdním bytě jsou kapitola sama pro sebe. Při dešti na ně kapky dopadají takovým způsobem, že citlivější jedinci nemají šanci usnout. Nepověsíte na ně záclonu, natož závěs, jenže někdy je i v bytě třeba stínu trochu pomoci. V létě navíc bývá v podkrovních bytech pořádné horko. Tyto zdánlivě drobné, zato nepříjemné potíže snadno vyřešíte předokenními roletami, které tlumí venkovní hluk a současně brání pronikání horkého vzduchu do interiéru. Pomoci může i klimatizace. Ale o tom zas někdy příště …
Připravila: redakce
Foto: Shutterstock