Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího nemoc COVID-19 vrhla kromě mnoha dalších věcí světlo i na zanedbávání četných hygienických návyků. Protože dezinfekce rukou a povrchů, na níž se dnes všude stále upozorňuje, není ničím, nad čím bychom se měli pozastavovat.
Krizová opatření mající za úkol zamezit šíření koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 se začínají rozvolňovat. Zásadní však zůstává: správná hygiena rukou a dodržování odstupů kolem 2 metrů. V obou případech se jedná o opatření, která by měla být samozřejmá v běžném životě, a nejen v období epidemie nebo pandemie. Protože koronavirus není jediným typem viru, který kolem nás poletuje, a je velmi pravděpodobné, že se jej již zcela nezbavíme, protože se zařadí mezi množství těch, které tu s námi běžně žijí. Vypořádat se s nimi pomohou vedle posilování imunity právě základní pravidla osobní hygieny, na které se dnes stále apeluje.
Jak si správně umýt ruce
Mytí rukou považuje řada lidí za samozřejmost, o které není nutné přespříliš hovořit. Přesto mnohdy ani netušíme, že si ruce nemyjeme správně. Nezáleží na teplotě vody, s níž ruce umýváme, záleží ale na době, po níž je necháváme pod proudem tekoucí vody – ta by měla činit alespoň 20 sekund. Pomůckou pro dodržení tohoto limitu je doporučení zazpívat si dvakrát za sebou známý popěvek Happy Birthday. Ruce byste měli nejprve pořádně namydlit, potom umýt v dlaních nejprve špičky prstů sevřené do špetky, přejít na oblast meziprstí a hřbetů dlaní, a nakonec na palce, přičemž závěrem bychom měli celé ruce ještě pořádně promnout.
Dezinfekce nejen jako doplněk
Správným umytím rukou to ale nekončí, nýbrž začíná. Pokud si totiž poté, co si perfektně umyjete ruce, sáhnete na kontaminovaný povrch a následně se podrbete na nose nebo si třeba promnete oko, můžete se nějakým typem viru, který ulpěl na daném povrchu, nakazit tak jako tak. A právě zde přichází ke slovu dezinfekce. Že jsou dnes dezinfekce dostupné i v obchodech, vystavené společně s pobídkou, abychom si při vstupu a po odchodu vydezinfikovali ruce, by mělo být běžnou praxí v kterékoliv době. Dezinfekce by měla obsahovat minimálně 60 procent alkoholu.
Neotřepávat, ale nechat zaschnout
Jak si správně vydezinfikovat ruce? Platí, že byste s ní rozhodně neměli šetřit – odborníci dokonce doporučují nanést jí do dlaní tolik, aby zde vytvořila malý bazének. Potom s ní ruce pořádně potřete, nevynechejte žádný záhyb, rozhodně je posléze neotřepávejte a nechte přípravek zaschnout. Tento postup byste měli ideálně zopakovat pokaždé, když se dotknete nějakého potencionálně rizikového povrchu. Zároveň byste se měli pokusit omezit nutkavou potřebu si neustále sahat na obličej – což je bohužel zvyk, který máme v podvědomí silně zakořeněný. Rozhodně ve vás nechceme probudit sklony k nějaké obsedantně kompulsivní poruše, ale je faktem, že takovýmto postupem každý dokáže výrazně snížit riziko nákazy nejen virem SARS-CoV-2, ale v podstatě jakýmkoliv virem. Tedy: pořádně si mýt ruce, dezinfikovat si je po dotknutí se rizikového povrchu a omezit dotýkání se obličeje.
Nejen ruce, ale i povrchy
Dalším opatřením, které je velmi praktické a mělo by se provádět běžně, je dezinfekce povrchů. Dezinfikovat by se pravidelně měly kliky, zábradlí, bradla od košíků, záchodová prkýnka na veřejných toaletách a další frekventované kontaktní povrchy. Zvyklost, která je běžná ve fitness praxi, kde se po lekcích zcela normálně dezinfikují kontaktní místa na strojích a cvičební podložky, by se tak měla přenést i do jiných oblastí života, jako je tomu právě nyní. Můžeme říct, že jsme v neštěstí objevili štěstí a že v tomto nás pandemie koronaviru SARS-CoV-2 zcela jistě obohatila. Budeme-li si na dodržování těchto hygienických návyků dávat pozor a budeme-li je dodržovat i nadále, můžeme si tím ušetřit spoustu starostí.
Dezinfekci snadno vyrobíte i doma
Ačkoliv dezinfekce typu ANTICOVID již naštěstí nepatří mezi nedostatkové zboží a lze ji zakoupit v drogériích, lékárnách, smíšených obchodech, na internetu a všemožně jinde, je pravdou, že vlastní dezinfekci si můžete vyrobit i doma – oficiální návod k tomu již před časem vydala Světová zdravotnická organizace (WHO). A kupodivu k tomu ani nepotřebujete nějaké speciální přísady: litr čistého alkoholu (96procentní ethanol, 99,8procentní izopropylalkohol nebo technický líh), 3procentní peroxid vodíku a glycerol, známý také jako glycerin. Všechny přísady smíchejte, pořádně promíchejte, nechejte odstát po dobu tří dnů a používejte na dezinfekci rukou i povrchů. Alkohol ale můžete smíchat i třeba i s gelem z aloe vera nebo vytvořit dezinfekci i bez užití alkoholu, a to smícháním aloe vera a nějakého éterického oleje, třeba levandulového.
Kateřina Hájkové
fotografie: Shutterstock